Десет училища в Ловешка област получават средства за образователни проекти

Проекти по "България – образователни маршрути" ще се изпълняват до 30 юни 2026 г. в различни тематични направления

Десет училища в Ловешка област получават средства за образователни проекти
Снимка © Кореспондент на БТА в Ловеч Даниела Балабанова

Десет училища в Ловешка област са одобрени за участие в националната програма „България – образователни маршрути“ на Министерството на образованието и науката. Средствата ще бъдат използвани за реализиране на образователни проекти по различни тематични направления. Проектите трябва да бъдат завършени до 30 юни 2026 г.

Училища и разпределение на средствата

От одобрените училища осем са общински, а две – държавни. Най-много са участниците от община Ловеч – четири училища, следвани от община Троян с три, община Тетевен с две и едно от община Луковит.

Най-голям бюджет – 33 000 лева, е отпуснат на Профилираната езикова гимназия „Екзарх Йосиф I“ в Ловеч. Основно училище „Христо Никифоров“ също в Ловеч е получила 21 900 лева за своя проект. Средно училище „Тодор Кирков“ и Професионалната гимназия по механоелектротехника в Ловеч ще реализират образователни маршрути с по 9 900 лева всяко.

В община Троян проекти ще изпълняват СУ „Васил Левски“ – село Черни Осъм с бюджет 10 800 лева, ОУ „Иван Вазов“ в село Дебнево с 5 400 лева и ОУ „Васил Левски“ в село Борима с 4 400 лева.

Двете училища в община Тетевен – Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ и Професионалната гимназия по строителство, електротехника и услуги – ще разполагат с по 11 000 лева. Същата сума е определена и за Обединено училище „Неофит Рилски“ в луковитското село Дерманци.

Цели и тематични направления на програмата

Срокът за изпълнение на проектите е до 30 юни 2026 г. Образователните маршрути включват посещения и дейности, свързани с различни тематични области:

  • История и археология – от древността до съвременността;
  • География и икономика – от недрата на земята и минералите до икономическите предизвикателства;
  • Природни науки и екология – изследване на природните явления и научни принципи;
  • Изкуства, архитектура и литература – съхранение и препредаване на културното наследство;
  • Етнография, фолклор и занаяти – традиции, които са част от националната идентичност.

Общият бюджет на националната програма е 16 милиона лева. Министерството на образованието и науката, по думите на министър Красимир Вълчев, осигурява 11,8 млн. лева по бюджетите на 576 общински училища за реализацията на инициативата.

Защо е важна програмата „България – образователни маршрути“

Програмата е създадена през 2023 г. с цел да осигури държавно финансиране за пътуванията на учениците и да допринесе за по-богато и интерактивно образование чрез практическо опознаване на историческото и природно наследство на България.

Министър Красимир Вълчев подчертава значимостта на инициативата като стъпка към разнообразяване на учебния процес и насърчаване на познавателния интерес у младите хора.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent