Д-р Кирил Алексиев представя археологическото богатство на Благоевградския музей
Регионалният исторически музей в Благоевград изтъква праисторическите си находки и участието си в изложба в Лион през 2021 г.

Регионът на Благоевград е известен с богатството си на археологически и природни забележителности, както заяви д-р Кирил Алексиев, директор на Регионалния исторически музей в града. Той представи тази тема по време на гостуването си в пресклуба на БТА, където беше представен новият брой на списание ЛИК, посветен на „България и световните изложения“.
Значението на Благоевградския регион и музея
Д-р Алексиев подчерта, че именно чрез Регионалния исторически музей – Благоевград регионът може да направи сериозно впечатление както на българската, така и на международната публика. Освен археологическите находки, музеят съхранява и забележителна колекция произведения на изкуството с творби на известни художници, които също предизвикват интерес у посетителите.
Особено внимание е обърнато на праисторическите материали, тъй като според д-р Алексиев римският, античният и средновековният период са по-добре познати в Европа. Праисторическите обекти са изключително ценни за изследване и представяне, тъй като разкриват ранен етап от развитието на човешката цивилизация на територията.
Участие в международни изложби и културен обмен
През 2021 г. д-р Алексиев и екипът на музея са участвали в изложба в град Лион, Франция, където са представили праисторическото селище в Ковачево. За тази експозиция са предоставени шест артефакта – антропоморфна фигура и пет глинени съда. Тези предмети са получили изключителен прием и голям интерес сред посетителите на изложбата.
Това представяне илюстрира навлизането на неолитната цивилизация в Европа, за която се смята, че е преминала именно през Балканите. Благоевградският регион по думите на д-р Алексиев притежава ценни културни и исторически данни, които могат да изведат неговия принос на световната сцена.
Неолитната цивилизация и приносът на региона
Директорът на Регионалния исторически музей подчерта, че неолитната култура в Европа идва именно през тези земи – Балканите, и че Благоевградският регион има значими находки, с които да се гордее. Тези открития не само обогатяват националното историческо наследство, но и привличат вниманието на международната научна и музейна общност.
По този начин регионът укрепва своята роля като важен център за изучаване на ранната човешка история и представяне на българската култура в международен контекст.