Червенобузи костенурки застрашават природата край Търговище

Инвазивният вид доминира в езерото „Борово око" и носи риск за местната фауна и екосистеми

Снимка © Кореспондент на БТА в Търговище Боряна Димитрова

В езерото „Борово око" край Търговище през последните години живеят единствено червенобузи водни костенурки (Trachemys scripta elegans), които са инвазивен чужд вид за България. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Шумен след запитване към БТА. Въпреки че е възможно в същия водоем да се срещат и местни видове, като обикновена блатна костенурка и каспийска водна костенурка, експертите посочват, че това е малко вероятно.

Опасностите от инвазивния вид

Червенобузите водни костенурки са забранени за внос в Европейския съюз, включително в България, тъй като представляват сериозен екологичен риск. Специалистите подчертават, че този вид има значително по-висока продуктивност – женските могат да снасят над 20 яйца и са два пъти по-продуктивни в сравнение с местните видове водни костенурки.

РИОСВ посочват, че червенобузите костенурки могат да предизвикат изместване на местните видове от естествените им местообитания. Освен това, те са заплаха и за видовете, които попадат в техния хранителен режим, като могат да доведат до намаляване или дори изчезване на определени популации от българската фауна.

Биология и разпространение на вида

Тези костенурки достигат значителни размери – при женските дължината е до 30,2 см, а при мъжките – до 23 см. Младите червенобузи костенурки излизат от яйцата с дължина около 3 см. Произхождат от централните и източните части на Северна Америка, като естествено са разпространени дори до района на Големите езера, сред които е и езерото Мичиган. В резултат на човешка намеса, те са разселени на почти всички континенти по света.

Според информацията от РИОСВ, видът не изисква специфични условия за обитание и населва разнообразни водни обекти – от градски и природни езера до реки, с изключение на студени високопланински потоци. Най-често у нас се среща в близост до населени места.

Хранене и живот на червенобузите костенурки

Храната на тези костенурки е предимно животинска, но с възрастта те започват да консумират все повече растителна храна. Експертите предупреждават, че храненето им с хляб или други тестени продукти, както често се случва, е вредно за тяхното здраве.

РИОСВ отбелязват, че не могат да дадат точна продължителност на живота им, тъй като това се влияе от множество фактори. Също така не е възможно да се установи точната възраст на даден индивид.

Екологични предизвикателства и контрол

Изместването на местните водни костенурки и нарушаването на баланса в техните местообитания предизвикват сериозни притеснения. Управлението на популациите на червенобузите костенурки и ограничаването на тяхното разпространение са важни за опазване на биологичното разнообразие в България.

Експертите призовават за повишено внимание и отговорно отношение към природата, особено във връзка с въвеждането на чужди видове в българските водоеми.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини