Целево финансиране от 400 000 лв. за археологическите проучвания на Рациария
Средствата са осигурени по постановление на Министерския съвет за сезон август-ноември, съсредоточени върху римските императорски терми

Целево финансиране от 400 000 лева е отпуснато за археологически проучвания и теренна консервация на Римската провинциална столица Рациария за настоящия археологически сезон. Това съобщи доц. д-р Здравко Димитров, ръководител на разкопките в античния град, пред Българската телеграфна агенция (БТА).
Държавна подкрепа за археологически приоритети
Финансирането е осигурено по Постановление на Министерския съвет, което за втора поредна година отделя средства за няколко приоритетни обекта от национално значение. Според доц. Димитров този факт е знак за добра оценка на труда на археологическите екипи на терен, както и част от политика за развитие на регионите.
„Разкриването, консервацията и социализацията на археологическите обекти допринася както за укрепване на местните общности, така и за увеличаване на туристопотока, като в същото време действа като национална реклама,“ добавя той.
Проучванията през сезона и значението на Рациария
През настоящия археологически сезон работата ще продължи с проучвания на римските императорски терми в Рациария. По план разкопките ще обхванат периода от август до ноември, като основният фокус ще бъде върху централната част на баните, която е най-перспективна от археологическа гледна точка.
Рациария е най-големият археологически обект в Северозападна България. В миналогодишния сезон бе проучена цялата южна част на източното крило на императорските терми – най-големият известен досега архитектурен комплекс в античния град.
„Напълно възможно е в бъдеще да бъдат открити форуми и други обществени сгради, но към момента този комплекс и термите са най-големите бани не само в Рациария, а в цяла България от всички исторически епохи,“ обясни доц. д-р Здравко Димитров. Той уточни, че термите се развиват върху площ от почти 10 декара.
Потенциал и бъдещи перспективи
Доц. Димитров подчерта, че Рациария е национално значим обект, който не бива да бъде оставян без проучвания. „Този археологически паметник трябва да се разглежда като приоритет за ежегодни и целенасочени разкопки и консервация,“ каза той.
По думите му постоянната работа върху този обект допринася не само за научното наследство, но и за развитието на туризма и регионалната икономика.