Царица Роза 2025 Мария Шамбурова обяви маслодайната роза за символ на България
Избрана на 15 май, Мария и подгласничките ѝ подчертават значението на розата и тракийското наследство на Празника на розата през юни

Казанлъшката маслодайна роза бе посочена като символ на България пред света от 57-ата Царица Роза Мария Шамбурова и нейните подгласнички Константина Костадинова и Таня Чипилска. Те споделиха това мнение по време на среща в Националния пресклуб на БТА в Казанлък, където бяха гости на представянето на априлския брой на списание „ЛИК“ с тема „България и световните изложения“.
Маслодайната роза като национален символ
Мария Шамбурова, избрана за Царица Роза на Казанлък на 15 май сред 33 претендентки, подчерта, че традиционната маслодайна роза трябва да бъде основният символ, с който България се представя по света. „Тя вдъхновява хората по целия свят със своя невероятен аромат“, допълни тя. Мария отбеляза също, че освен розата, България трябва да показва и своето богато тракийско културно наследство, както и таланта на местните творци – лютиери, художници и писатели.
Подгласничката Константина Костадинова акцентира върху значението на розовото масло, което нарече „течно злато“ на страната. Тя изтъкна, че маслодайната роза и продуктите от нея трябва да бъдат не просто символ на Казанлък, но и на България като цяло. Константина добави, че тракийската култура отличава Казанлък и го прави уникален град на световно ниво.
Според Таня Чипилска, която също е сред избраниците, розата от Долината на тракийските царе е достоен символ за България. Тя подчерта, че градът на розите е прочут с традициите си и много хора искат да се докоснат до тях.
Значение и международни контакти на конкурса „Царица Роза“
Конкурсът „Царица Роза“ в Казанлък е най-старият конкурс за красота в България. Той има за цел не само да избере най-красивата абитуриентка, но и да популяризира традициите, свързани с маслодайната роза пред международна публика. През следващата година Мария Шамбурова и нейните подгласнички ще представляват Казанлък и България на различни културни и туристически събития по света.
По традиция официалните Царици Роза посещават Япония, където Казанлък има 40-годишни партньорства с градовете Фукуяма и Мунаката. Във Фукуяма се провежда празник на розата, подобен на този в Казанлък, и там също се избира Царица Роза. Партньорството с Мунаката е свързано с участието на фолклорния ансамбъл „Арсенал“ в местен фестивал.
Царица Роза 2025 Мария Шамбурова, която е член на ансамбъл „Арсенал“, сподели, че е посетила Мунаката два пъти, за да представи България и Казанлък. Тя отбеляза, че интересът на японците и чуждестранните гости към маслодайната роза е голям. „Те се вдъхновяват както от народните танци и традиции, така и от красотата и аромата на розата“, заяви тя.
Празник на розата 2025
Изборът на Мария Шамбурова за Царица Роза постави началото на 122-ия Празник на розата в Казанлък. Той ще достигне кулминацията си на 6, 7 и 8 юни. Традиционният фестивал съчетава красота, култура и добра възможност за представяне на уникалния символ на България – маслодайната роза.