Ася Николова представи живота на Христо Ботев в Казанлък на 2 юни
Лекция в Музея на розата посветена на Деня на Ботев събра ученици и културни дейци

В Казанлък на 2 юни, по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, се проведе лекция, посветена на живота и дейността на Христо Ботев. Срещата се състоя в Музея на розата, където директорът на Националния музей „Христо Ботев“ в Калофер, Ася Николова, представи факти за революционера пред ученици, културни дейци, общественици и граждани.
Вдъхновяващ урок за младите
Ася Николова сподели радостта си от присъствието на млади хора, които проявяват интерес към един от най-значимите периоди в българската история – Възраждането. Тя посочи, че националният музей в Калофер е единственият в страната, изцяло посветен на личността и делото на Христо Ботев – гения, който поставя пред всяка друга любов любовта към отечеството. Това бе и първата презентация на музея в Казанлък.
„Всеки, който посети музея, разбира колко малко всъщност знае за Христо Ботев“, казва Николова. Тя акцентира върху това, че Ботев е преди всичко човек, който цени истината и свободата – двете велики сили, които са го ръководили през целия му живот. Особено важно според нея е младите да усетят Ботевия дух и търпеливо да разберат, че свободата е не привилегия, а отговорност.
„Днес сте свободни благодарение на нашите възрожденци. Можете да говорите свободно родния си език, но никога не трябва да забравяте, че свободата не е само да развявате българския флаг или да се изкачите на връх Шипка. Свободата е отговорност, която поемате всеки ден – към себе си, към родителите и учителите“, обърна се Николова към учениците.
Музеен екип вдъхновява с пример
Целта на целия екип на Националния музей „Христо Ботев“ е младите хора да научат повече за героите на България и с гордост да се чувстват наследници на Ботев и Левски. „Искаме да ги запалим да усетят различността на тези велики личности, които са били различни по нещо много полезно за общността“, добавя Николова.
Тя насърчи младите да посещават българските музеи, които са пазители на националната история и традиции. По време на събитието бяха изложени пана, които илюстрират жизнения път на Христо Ботев, а директорът на музея разказа и за създаването на институцията в Калофер, посветена на паметта на революционера.
Признание и бъдещи инициативи
Директорът на Исторически музей „Искра“ в Казанлък, д-р Момчил Маринов, изказа своята благодарност към Ася Николова за гостуването й в Казанлък и за приноса й към местната култура. Той посочи, че това е само първата среща, която ще бъде продължена с още по-мащабни събития.
„Ася Николова е сред най-добрите изследователи на живота на Ботев и подкрепя инициативите, свързани с разпространяване на знания за националния герой“, заяви д-р Маринов и изрази надежда за споделена работа по бъдещи проекти.