Архиерейският наместник Георги Георгиев проповядва за вярата и Божията милост
В неделя в църквата "Св. Николай Чудотворец" бе разказана притчата за слепородения и призив за духовно просветление

Архиерейският наместник за Разградската духовна околия, старши иконом Георги Георгиев, отправи послание към миряните в църквата „Св. Николай Чудотворец“ в неделя, посветено на вярата и Божията милост. В своята проповед той разказа притчата за слепородения човек, подчертавайки как Бог може да отвори духовните очи и да изпълни сърцата с надежда и вяра.
Притчата за слепородения и посланието за милосърдието
В своята проповед свещеникът припомни случая с Иисус Христос и слепородения, разказан в Евангелието. Иисус срещнал човек, роден сляп, а учениците Му го попитали дали причината за това е грях на самия човек или на неговите родители. Христос обяснил, че нито човекът, нито родителите му са виновни, а той е роден такъв, за да се прославят делата Божии.
Според свещеника Иисус, с милост към болния, с помощта на калчица от собствената си слюнка намазал очите на слепородения и му заповядал да отиде в къпалнята Силоам, за да измие очите си. След това човекът прогледнал, което предизвикало удивление сред познатите и близките му.
„Отиди в къпалнята Силоам и си измий там очите“, казал Христос, а слепороденият съдбовно изпълнил заръката и видял света за първи път. Той разказал за своето чудо на другите, обяснявайки, че Иисус е този, който го е изцерил.
Протест и недоверие от страна на фарисеите
Отец Георги разказа и за реакцията на фарисеите и началниците на синагогата, които не приемали, че изцелението може да се е случило, тъй като се извършило в съботен ден – ден, в който, според тогавашния закон на Моисей, дори милост не можела да бъде проявена.
Те питали слепородения кой го е изцерил, а той отговорил, че не познава този човек, но знае, че се казва Иисус. Заради натиска и съмненията били призовани и родителите му, които потвърдили неговата самоличност. Те обаче се въздържали от подробности за изцерението, препращайки въпросите към сина, който вече бил пълнолетен.
Фарисеите многократно го разпитвали, но след като не получили удовлетворяващи отговори, го изгонили от синагогата, което според тогавашния религиозен закон било тежко наказание. Впоследствие човекът се срещнал отново с Христос, който попитал дали вярва в Него, а слепороденият отвърнал положително и му се поклонил.
Вяра и надежда за съвременния човек
„Животът е редица от изпитания и неуспехи, с малко радостни моменти, които понякога не ценим достатъчно“, сподели старши иконом Георги Георгиев. Той цитира апостол Павел, който говори за злини, болести и страдания като част от земния живот, но припомни и надеждата за Възкресението – последния и окончателен час.
Свещеникът призова вярващите да следват примера на слепородения, като поискат от Господ да им отвори духовните очи и да вярват в Божията безкрайна милост. „Нека се утвърждаваме във вярата, да признаем, че Бог може както да милува, така и да наказва, и да изразим нашата увереност в Неговата милост“, каза той в края на службата.
„Вярваме, Господи, на твоята безкрайна милост и ти се покланяме. Амин!“, завърши литургията отец Георги, оставяйки на миряните послание за надежда и духовно просветление.