Ансамбъл "Пазарджик" открива събора "Мараш пее - 2025" в Стралджа на 17 май

Два фолклорни фестивала на 17 и 18 май събират таланти и публика със състезания и концерти в Стралджа

Снимка © БТА

Ансамбълът за народни песни и танци „Пазарджик“ ще бъде едно от централните изпълнения на откриването на Традиционния събор на народното творчество „Мараш пее - 2025“ в Стралджа на 17 май. Той ще участва в галаконцерта заедно с победителите от конкурса-надпяване „С песните на Вълкана Стоянова“, съобщиха организаторите от Общината.

Две значими фолклорни събития в Стралджа на 17 и 18 май

Тази година традиционните събори на народното творчество в Стралджа се провеждат на 17 и 18 май. Първият ден започва със старта на 13-ото издание на песенния конкурс „С песните на Вълкана Стоянова“, който ще се състои в Народно читалище „Просвета 1892“. Целта на този конкурс е да отдаде почит към голямата народна певица Вълкана Стоянова, родом от село Люлин, и да подпомогне съхраняването и популяризирането на българското песенно наследство. Освен това, конкурсът насърчава развитието на млади таланти в българската народна музика.

В конкурса могат да участват както индивидуални изпълнители, така и фолклорни групи, които изпълняват песни от репертоара на Вълкана Стоянова. Оценяването се извършва по възрастови групи в три категории: любители, професионалисти, включващи ученици от музикални училища, и фолклорни състави. Наградният фонд на конкурса е в размер на 3000 лева.

Галаконцерт и начало на „Мараш пее - 2025“

Вечерта на 17 май на откритата сцена на площад „Демокрация“ в Стралджа ще бъдат обявени носителите на наградите от конкурса-надпяване. След това победителите ще се представят с концертни изпълнения, а тяхното участие ще бъде последвано от изявата на ансамбъл „Пазарджик“. Именно с този галаконцерт започва и второто основно събитие – Традиционният събор на народното творчество „Мараш пее - 2025“.

На следващия ден, 18 май, в центъра на Стралджа ще се включат множество танцови и музикални състави. Изпълненията на различните групи ще бъдат оценявани в няколко категории: любителски танцови колективи за автентичен фолклор, танцови състави, представящи обработен фолклор, и клубове за български народни танци. Наградният фонд за танцовите прояви е 4000 лева.

Очаквания и значение на събитията

Организаторите очакват и тази година в двата фолклорни мероприятия да вземат участие стотици любители на народното песенно и танцово изкуство, както и голяма публика. Съборът и конкурсът продължават традицията на популяризиране и съхранение на българския фолклор на местно и национално ниво, като същевременно предоставят сцена за изява на млади таланти и обединяват почитатели на народната култура.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини