Абитуриентският бал в Бургас струва до 5000 лева за семейството
Сред разходите са тоалети, прически, куверти и транспорт, като момичетата харчат повече от момчетата

Подготовката и празнуването на абитуриентския бал в Бургас струва между 3000 и 5000 лева на семейство, показва проверка на БТА. Тази сума обхваща разходи за официални дрехи, прическа, грим, фотосесия, транспорт и празничен куверт. Според търговци и стилисти в града, балната вечер е значително по-скъпа за момичетата, отколкото за момчетата.
Разходи с акцент върху тоалетите и услугите за момичетата
Според репортера на БТА общата цена на тоалета за абитуриентка варира между 2000 и 3000 лева. Вечерните рокли са на цени от 800 до 1500 лева, а чифт обувки от среден клас марка струва между 200 и 400 лева. Добавят се още между 150 и 300 лева за чанта, шал и аксесоари.
Професионален стилист взема минимум 200 лева за прическа, като в тази цена не влиза самостоятелната пробна фризура, която също се заплаща. Гримът струва приблизително 200 лева в сезона на баловете, а транспортът и фотосесиите допълнително оскъпяват с поне 400 лева.
18-годишната Моника Бисерова, която ще празнува балната си вечер в курорта "Слънчев бряг", споделя: „За мен беше важно да имам уникална рокля, затова избрах по-скъп модел. Надявам се всичко да се получи, както трябва.“ Нейните родители обръщат внимание на балансирането между желанието за впечатляващ външен вид и възможностите на семейния бюджет.
Разходи при момчетата и организация на балната вечер
Семействата на момчетата също правят сериозни разходи за бала, обяснява Димо Стоянов, баща на абитуриент от Професионалната гимназия за компютърно програмиране и иновации. Той подчертава, че само кувертът за ресторанта в нощта на бала е около 200 лева. Преди официалната вечеря, класът е участвал в евтино празненство с куверт от 50 лева. Тези суми обаче не включват джобни пари, нощувка или дискотека.
Най-голям разход при момчетата е костюмът със съпътстващите аксесоари като риза, сако, панталон, колан, вратовръзка и джобна кърпичка. Семейството на Димо Стоянов е платило над 800 лева за ансамбъла, като е използвало 30% намаление при покупка на поне пет артикула.
Почерпката също е значителна част от бюджета: около 3000 лева са похарчени за алкохол, храна, декорация и цветя, като празненството се провежда в бар – по-неформална обстановка, по думите на бащата му. Той добавя, че разходите за мъжка прическа, парфюми и др. допълнително увеличават сумата.
Традиции и тенденции в празнуването на баловете в Бургас
"Слънчев бряг" продължава да бъде най-предпочитаната дестинация за бургаските абитуриенти. От десетилетия там се организират баловете около 24 май, а резервациите започват още през януари, споделиха от Съюза на собствениците в курорта. Кувертът включва празнична вечеря с аперитив, музикална програма с диджей и една нощувка.
Община Бургас също подпомага организирането, като предоставя безплатни автобуси за всички класове, избрали да използват общ организиран транспорт по инициативата „На бал с автобус“.
Преди тръгване към празненствата, абитуриентите традиционно се събират на няколко емблематични места в центъра на града – площад "Тройката", до паметника Пантеона в Морската градина и пред културния център "Морско казино".
Ръст на броя на абитуриентите и алтернативни варианти
Тази година Бургас ще изпрати рекорден брой абитуриенти – 2410 младежи и девойки, което е значително увеличение спрямо предходните години. За сравнение през 2024 година те са били около 2200, през 2023 – 1790, а през 2021 – 1487, съобщават от общината.
Общо 20 училища празнуват своите балове на 24 май, като пет от тях са в Бургас, а останалите в курортния комплекс "Слънчев бряг". Някои училища са избрали други дати през май за своите празненства.
Петър Бянков, собственик на туристическа агенция, отбелязва, че някои абитуриенти предпочитат да прекарат няколко дни в чужбина – в Гърция или Турция, вместо да харчат за скъпи куверти и тоалети у нас. Според него заведенията в България понякога предлагат малко качество на завишени цени, което подвежда младите хора.