49 изпълнители се включват в конкурса „С песните на Вълкана Стоянова” в Стралджа
Тринадесетото издание на конкурса почита наследството на „Славеят на Тракия“ с участници от цялата страна

Общо 49 индивидуални изпълнители и певчески формации се включват в националния конкурс за народно пеене „С песните на Вълкана Стоянова”, провеждащ се в град Стралджа. Концертният салон на Народно читалище „Просвета 1892” е домакин на това културно събитие, което отдава почит на голямата народна певица Вълкана Стоянова, известна като „Славеят на Тракия”.
Многообразие от участници и демонстрация на талант
Сред участниците са както самодейци, така и професионални изпълнители, а най-малките участници са едва на седем години. Сред изпълнителите се отличава и 95-годишната Иванка Петрова от Варна, която е традиционен участник във всички издания на конкурса, посочиха организаторите.
В надпяването вземат участие изпълнители и състави от Стралджа и региона, включително Ямбол, Тунджа и няколко сливенски села. Представители има и от Бургас, Поморие, Варна, Омуртаг и Казанлък. В събитието се включват и музикални училища като Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив и Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел.
Значимост и история на конкурса
Тринадесетото издание на конкурса бе открито от заместник-кмета на Община Стралджа Гроздан Иванов, който подчерта устойчивостта на българския фолклор във времето: „Ще ви кажа кое няма да спре никога – това е пламъкът, който дава българският фолклор. Никога няма да спрат чувствата, които изпитваме, когато чуем български народни песни”.
Конкурсът, организиран от Община Стралджа и Народно читалище „Просвета 1892”, има за цел да почете наследството на Вълкана Стоянова – родом от село Люлин, област Ямбол. Тя е била сред първите солисти на Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев” и е оставила следа с над 500 народни песни в своя репертоар.
Председателката на настоятелството при читалището Надя Жечева припомни, че конкурсът е сред най-старите в страната и датира от 1995 година. Той е станал платформа за изява на много млади таланти през годините, като между изявилите се са и певици като Десислава и Дарина Славчева, която сега участва в журито.
Изисквания към участниците и предстоящи събития
Една от сложните задачи пред изпълнителите е да доближат до гласа и звученето на Вълкана Стоянова. „В гласа ѝ има онези звънчета, които не се повтарят при никого“, обясни Надя Жечева. Тя допълни, че въздействащите изпълнения на певицата се дължат и на въображението ѝ, с което си представя конкретни образи от песните.
Участниците се оценяват от петчленно жури с председател академик Крум Георгиев, фолклорист. Отличените певци и формации ще изнесат галаконцерт на откритата сцена на площад „Демокрация” в Стралджа, заедно с Ансамбъл за народни песни и танци „Пазарджик”.
Галаконцертът ще открие и Традиционния събор на народното творчество „Мараш пее – 2025”, който ще се проведе на следващия ден. В събора участват танцови състави от региона и страната, които ще бъдат оценявани в различни категории – за автентичен и обработен фолклор и за клубове по български народни танци.