105 години от дебюта на художника Иван Милев в Хасково
Почетен биографичен разказ и изложба с творбите му в къща-музей „Кирково училище“

С биографичен разказ за художника и сценограф Иван Милев (1897 – 1927) в Хасково беше почетена 105-ата годишнина от дебюта му в южния град. Главният уредник на Художествена галерия-Казанлък и изследовател на творчеството на Иван Милев, Катя Христова, изнесе лекция в къща-музей „Кирково училище“.
Инициативата е част от проект на Художествена галерия – Казанлък по образователната платформа „Събота в галерията“. Тя бе своеобразен спомен за твореца, който е учителствал в района на Хасково, в село Горски Извор. В областния град е била втората му изложба пред публика, след тази в Казанлък, състояла се през 1917 година само в два дни. Картините, които Милев показва в Хасково на девети април 1920 година, по първоначален замисъл е трябвало да бъдат изложени в Пловдив. По това време обаче галериите там били заети и така хасковлии имат честта да се насладят на работите на младия творец, разказа Катя Христова.
Изложба на творбите на Иван Милев
Творбите на Милев са подредени в една от стаите на „Кирково училище“ със съдействие на тъста на писателя хуморист, сатирик и журналист Тома Измирлиев, брат на Христо Смирненски, с когото Милев е близък. Изложени са 64 творби, като 25 от тях са откупени на обща стойност 15 000 лева. Картините остават в Хасково точно четири дни, а за нарастващия интерес на публиката Иван Милев свидетелства в свое писмо на приятеля си Кузман Кузманов.
Още една топла следа свързва младия художник с Хасково и това е общата му работа с един от най-видните местни жители - проф. д-р Асен Златаров. Милев прави орнаментите към две от книгите на Златаров, издадени от него под псевдонима Аура, „Песен за нея“ и за третото допълнено издание от 1924 г. на „Цветя за него“.
Творческият наследник на Иван Милев
„Всеки факт, който откриваме за макар твърде краткия житейски път на Иван Милев, води към нещо друго, и той все още остава интересен и мистичен. Той живее в изкуството си. Остава в годините като много разпознаваем, въпреки загадъчното си изкуство. Всяка негова картина е цяла вселена“, каза за БТА главният уредник на Художествена галерия-Казанлък Катя Христова.
Галерията притежава над 100 негови художествени произведения, както и голяма част от личния му архив – кореспонденция, поезия, драматургични опити, дневници, дарен от родственици на автора през 1944 г. През 2025 г. Художествената галерия в Казанлък организира редица инициативи за отбелязване на стотната годишнина от една от най-популярните картини на Иван Милев "Ахинора", която е дарена от автора на Казанлък и днес е изложена в музея в родния му град. Иван Милев има и по-ранна картина „Ахинора“ от 1922 година, повлияна от разказа на Николай Райнов „Царица Ахинора“, припомни Катя Христова.