Христо Фотев - мост между Истанбул и Бургас чрез поезия и култура

Животът и творчеството на поета, проучени от проф. Хюсеин Мевсим, създават връзка между българската и турската култури

Христо Фотев - мост между Истанбул и Бургас чрез поезия и култура
Снимка © Христо Стефанов, БТА

Планираната фериботна линия между Истанбул и Бургас, което трябваше да свърже двата града през юни, не беше пусната в експлоатация. В същото време знаменитият български поет Христо Фотев остава трайно свързан както с космополитния Истанбул, така и с Бургас – градът, който е признат за един от най-добрите за живеене в България.

Христо Фотев, считан за майстор на любовната поезия у нас, е роден в Истанбул, но прекарва по-голямата част от живота си в Бургас, където днес неговият паметник краси морската градина. В едно от стихотворенията си поетът изразява тази своя идентичност с думите: „...Приемам възхитителния риск да бъда жив, не някакъв излишен и мъртъв Христо Фотев да съм аз: Роден в Истанбул. Тридесетгодишен. Но българин. И жител на Бургас...“

Проф. Хюсеин Мевсим – разкривателят на истанбулската част от живота на Христо Фотев

Известният литературен историк и преводач проф. Хюсеин Мевсим от Анкарския университет е човекът, който проучва подробно връзката на поета с Истанбул. Роден в България, той живее в Турция от 1991 г. и с огромен ентусиазъм популяризира българската литература на турска територия.

Благодарение на професионалното му изследване и съдействието на Христо Копано – пето поколение цариградски българин и заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул, е открита кръщелната книга на поета, съхранявана в архива на екзархията в квартал Шишли.

Проф. Мевсим уточнява, че Христо Фотев е записан под номер 11 на лист 74 като роден в квартала Бейоглу (старата Пера) на 25 март 1934 г., а кръщенето е извършено три месеца по-късно – на 23 юни в Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул.

Историческата и културна рамка на родното място на поета

Кварталът Бейоглу е известен като културна и архитектурна емблема на европейската част на Истанбул. Той е центърът на стария град с изтънчената атмосфера на стил Бел епок, разположен срещу полуострова с дворците Топкапъ и Света София. Главната му улица „Истиклял джаддеси“ е оживен булевард, който днес привлича хора от целия свят.

Проф. Мевсим разказва, че бащата на Христо Фотев – Фоти Тодоров, идва от село Теркос, а майката Руска Янакиева е от Бургас. Семейството живее в махалата Касъмпаша, разположена на левия бряг на Златния рог, в близост до българските светини в Истанбул, където по-късно се ражда и бъдещият поет.

Родителите на поета са венчани в Истанбул през 1933 година, а Христо Фотев живее там до шестгодишна възраст, след което семейството се премества в неговия майчин град – Бургас.

Силата на поезията – мост между две култури

Житието на Христо Фотев и разказът за неговото истанбулско детство са част от по-голяма картина, която проф. Мевсим представя пред българската и турската общественост. Неговите книги и преводи са мост между двете култури, а заслугите му за популяризирането на българската литература в Турция са признати с наградата „Златно перо“ на българското Министерство на културата.

На 14 юли в Анкара ще бъде открита изложба на плакати от театрални постановки на български пиеси, преведени от проф. Мевсим, което допълнително ще затвърди връзката между двете страни чрез културата.

Въпреки че засега точният адрес на къщата, където се е родил поетът, не е известен, има идея да бъде поставена паметна плоча в района близо до Златния рог. Така ще се напомни на жителите и посетителите на Истанбул за значението на Христо Фотев – поетът, който вярва, че „Не е измислица морето и щастието съществува!“

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent