В Лесотехническия университет представиха книгата „Началото“ за залесяването

Изданието отдава почит на пионерите Феликс Вожли и Петър Манджуков с архивни материали и анализи

В Лесотехническия университет представиха книгата „Началото“ за залесяването
Снимка © Владимир Шоков, БТА

В Лесотехническия университет бе представена книгата-фотоалбум „Началото“, посветена на основоположниците на залесяването у нас – Феликс Вожли и Петър Манджуков. Инициативата цели да увековечи делото на двамата пионери, които през началото на XX век положиха основите на борбата с ерозията и насърчиха развитието на лесовъдството в България.

Проект, вдъхновен от приятелството и историческите находки

Александър Иванов, който представи албума пред публиката, сподели, че идеята за изданието е възникнала преди пет години след откриването на стари негативи. „Този проект започна от една мечта и от намерени негативи преди пет години. Истинската движеща сила обаче бе приятелството между Вожли и Манджуков – основа, върху която построихме цялата структура на албума“, заяви той. Авторите са събрали десетки фотографии, писма и документи, част от които са открити в архиви и музеи както в България, така и във Франция.

Иванов благодари на всички, които са подкрепили проекта и подчерта, че желанието им е да оставят трайна памет за действията и знанията на великите залесители, които продължават да бъдат основа за различни поколения.

Съдържание и значимост на изданието

Книгата-фотоалбум представя колекция от оригинални снимки от началото на XX век, непубликувани до момента писма и спомени, както и архивни документи. Сред материалите са същевременно книгата на Феликс Вожли и спомените на Петър Манджуков, представени както на български, така и на френски език. Включени са и авторски анализи на Александър Иванов, Петя Големанова и Евгени Цавков – съставители и консултанти на изданието.

Доц. д-р Стоян Иванов Стоянов – декан на Факултета по горско стопанство, определи албума като „епохално издание“ и подчерта, че то отдава заслужена почит към усилията на първите защитници на природата у нас. Той припомни, че представянето съвпада с две значими годишнини – 150 години от рождението на Феликс Вожли и 100 години от началото на висшето лесовъдско образование в България.

Доц. д-р Евгени Иванов Цавков пък изтъкна, че изданието комбинира визуална документалистика със солиден научен и исторически анализ. „Чрез фотографиите, писмата и спомените пред очите ни оживява една забравена, но съдбоносна епоха от историята на българското горско дело“, посочи той. Цавков даде детайли за приноса на Феликс Вожли, който не само е практик, но и автор на първото у нас ръководство за борба с пороите и залесяването.

Подкрепа от държавни и академични среди

Сред гостите на събитието бе заместник-министърът на земеделието и храните Стоян Тошев. Той изрази своята подкрепа към проекта и го определи като „документ за бъдещето“. „Той показва какво сме направили, как сме го направили и какво сме могли“, посочи Тошев. Той добави, че подобни инициативи са важни, защото показват постиженията от миналото, дейностите в настоящето и предизвикателствата пред бъдещето.

В края на представянето доц. д-р Евгени Иванов Цавков и Александър Иванов отговориха на въпроси от присъстващите, което допълни и задълбочи дискусията за наследството и значението на първите залесители у нас.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини