Романът "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов впечатлява британската критика
Произведението с превод на Анжела Родел получи позитивни рецензии в The Times Literary Supplement и "Гардиън"

Романът „Градинарят и смъртта“ на българския писател Георги Господинов, преведен на английски от Анжела Родел, получи внимание в британското литературно издание The Times Literary Supplement. Рецензията е подписана от критика Кевин Бразил, който акцентира върху уникалния поглед на творбата и разликата ѝ спрямо предишните произведения на автора.
Изследване на живота и паметта в „Градинарят и смъртта“
Докато Господинов е познат с романи като „Времеубежище“, отличен с Международната награда „Букър“ през 2023 г., които обрисуват живота в България през социализма и прехода към капитализма, новият му роман, излязъл у нас през 2024 г., застава на различна тематика. „Градинарят и смъртта“ се фокусира върху историята на един човек, разказана чрез спомените на неговия син, подчертава публикацията в The Times Literary Supplement.
Кевин Бразил описва произведението като „лека, тънка и меланхолична книжка“, която не изследва смъртта в традиционния ѝ смисъл – да ни кара да питаме как и кога тя настъпва. Вместо това романът разглежда трансформацията на живота на бащата в историите, които никога не биха могли да го заменят.
Публични представяния и бъдещи издания
Официално в началото на юли 2024 г. Георги Господинов съобщи за издаването на „Градинарят и смъртта“ на английски език. Преводът, който е на Анжела Родел, с нея писателят печели Международната награда „Букър“ през 2023 г. Романът се сдоби с широко признание като беше обявен за книга на деня от изданието „Гардиън“ на 18 юли, а също така бе включен във „Файненшъл таймс“ в рубриката „Най-добрите книги на седмицата“ на 25 юли.
Освен на английски, романът предстои да бъде издаден и на френски през август 2024 г. Преводач на френското издание е Мари Врина-Николов, а отговорният издател е Gallimard.
Господинов и съвременната европейска литература
Георги Господинов е един от водещите съвременни български писатели, чиито произведения провокират размисъл за идентичността, паметта и историческата трансформация на съвременното общество. След успеха на „Времеубежище“ романът „Градинарят и смъртта“ добавя нова нишка в неговото литературно творчество, като акцентира върху личната и семейната история и начина, по който тя се превръща в разказ на поколенията.