Проф. Николай Овчаров представи книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" във Велико Търново

Вторият том изследва феодализацията и аристократичните нива във 13-14 век, като се позовава на археологически и исторически изследвания

Снимка © БТА

Проф. Николай Овчаров представи във Велико Търново новата си книга „Аристокрацията на Второто българско царство“, като за един ден се превърна в книжар в книжарница „Хеликон“. Това е вторият том от поредицата, посветена на историята на Второто българско царство, след първия „Великите владетели на Второто българско царство“. Авторът анонсира, че предстои и трети том, в който ще бъде разгледано всекидневието по време на същия период.

Проучвания и нови исторически изводи

Проф. Овчаров уточни, че книгата представлява синтез на неговите близо половинвековни археологически и исторически изследвания, основани на проучвания от 13-и и 14-и век и подкрепени с писмени източници от архивите и библиотеките. Според него, след края на 13-и век във Второто българско царство започва проникване на западноевропейско влияние, изразено в процеса на феодализация. Този процес обаче остава незавършен поради настъпването на османското нашествие в края на 14-ти век.

Изследването доказва наличието на замъци и протохералдически символи – като лъвове и лилии, които подчертават съществуването на родова аристокрация на няколко нива. Сред тях са и т.нар. „войници“ – подобни на западните рицари, с наследствени земи и задължение да служат в армията на царя. Писма на цар Иван Шишман от 1394-1395 година описват свикването на оцелелите боляри в Никопол с цялото им въоръжение, демонстрирайки важността на тази аристокрация в управлението и военната организация.

Разнообразие в аристократичната йерархия

Проф. Овчаров подчерта също съществуването на друго ниво на аристокрацията – юнаците, чийто статут е бил междинен между свободни селяни и аристократи. Данни за тях се намират във влашки и молдовски грамоти, които разкриват повече за държавната традиция от периода на Второто българско царство.

Изследването показва, че освен болярите, средновековното българско общество е изграждало сложна стълбица от родова аристокрация. Целта на книгата е да припомни за значението на тази аристокрация като основа на държавността, чието унищожаване поставя началото на петвековното османско владичество. Въпреки това, в национално-освободителните борби от 19-ти век, малко се споменава за тази аристокрация.

Оценка от експерт и допълнителни детайли

Археологът проф. Хитко Вачев, близък приятел и съмишленик на проф. Овчаров, коментира пред БТА, че книгата е „изключително изследване, което проследява логиката на Второто българско царство – с неговите владетели и аристокрация“. Според него досега представата за този исторически период е била частично изкривена, тъй като акцентът е бил поставен главно върху царите, а не върху силния кръг от личности около тях, които са били двигатели на обществения живот и са превръщали България в истинска империя.

Книгата завършва с „Поменик“ на болярите, в който са изброени запазените имена на аристократи и техните значими дейности. Корицата, дело на художника Дамян Дамянов, е възстановка на средновековен герб с лъвове, символ от Второто българско царство.

Проф. Николай Овчаров е утвърден археолог и историк, известен с проучванията си в Перперикон, Татул, Велико Търново, Велики Преслав, Мисионис и Урвич. Автор е на множество книги и публикации, посветени на средновековната българска история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини