Иван Лазаров от БТА за ЕКСПО 2025 и новото си назначение в Атина

Репортерът споделя впечатления от изложението в Осака и говори за предизвикателствата в българската журналистика и медийната култура

Снимка © БТА

Репортерът от Българската телеграфна агенция (БТА) Иван Лазаров се завърна току-що от голямото международно изложение ЕКСПО 2025 в Осака, Япония, където България се представя успешно със свой интерактивен щанд. Той споделя впечатления от събитието и разкрива плановете си за предстоящата кореспондентска работа в Атина. По време на интервю за подкаста „БТА Паралели“ журналистът обсъжда и предизвикателствата пред медийната среда в България, както и ролята на социалните мрежи и медийната грамотност.

Участието на България на ЕКСПО 2025 в Осака

ЕКСПО 2025 в Осака е едно от най-мащабните търговски изложения в света, на което участват 160 държави и организации. За целта японските домакини са изградили специален изкуствен остров, който през 2025 г. се очаква да привлече над 28 милиона посетители. България присъства със специален интерактивен щанд, демонстриращ традициите и културата на страната, съчетани с модерни дигитални технологии. Само от първия ден българският павилион привлича множество посетители, като пред него се образуват дълги опашки.

„България показва своите традиции и култура, много добре преплетени със съвременния дигитален свят, тъй като се презентират чрез високи технологии. Япония е една много различна държава и когато човек я посети, излиза извън типичното европоцентрично мислене, което е типично за нашия континент,“ споделя Иван Лазаров.

На 18 май предстои специално събитие – Денят на България на ЕКСПО-2025, който ще отбележи и президентът Румен Радев. Иван Лазаров отново ще бъде на място, за да отрази значимия ден.

Ново предизвикателство: кореспондент в Атина

След успешното отразяване на изложението Лазаров се подготвя за следващото си голямо назначение като кореспондент на БТА в гръцката столица Атина, откъдето ще работи от есента. Той подчертава значението на агенционната журналистика, която поставя репортера на първа линия при получаването на информацията.

„Често агенциите подават първи новините, а след това другите медии извършват анализи и правят изводи. Метафорично казано, новините се раждат в агенциите, а БТА е отличен пример за това,“ коментира той.

В процеса на подготовка Лазаров съчетава уроците по гръцки език със следенето на заседания от Министерския съвет и други държавни институции, за които има ресорна отговорност. Той отбелязва, че достъпът до политици в България става все по-труден – както в Министерския съвет, така и в парламента.

„С преместването на парламента от старата сграда с надписа „Съединението прави силата“ в бившия Партиен дом, журналистите са изолирани в подобие на кулоар и имат достъп до депутати само при условие, че те сами излязат при тях, което затруднява работата,“ обяснява той.

Журналистика, социални мрежи и медийна култура

Иван Лазаров изразява мнение, че българската журналистика сама по себе си е достатъчно независима и подчертава ролята на БТА за поддържането на високи професионални стандарти.

„В Агенцията работим с принципи като бързина, точност, обективност и ясно посочване на източниците. Естествено, не всички журналисти спазват тези стандарти, но тук, в БТА, те са неизменна част от работата,“ посочва Лазаров.

Той не разглежда социалните мрежи като конкуренция, а като нов дигитален инструмент, който може да подпомага работата на журналистите, ако се използва правилно и рационално.

В същото време обаче журналистът предупреждава за опасността от подвеждащо съдържание, което се разпространява бързо поради потребителските навици, характерни за съвременния свят.

„Често хората гледат само заглавието или снимката и не вникват в съдържанието. Много важно е информацията да се проверява чрез надеждни източници и други медии, преди да бъде възприемана за достоверна,“ препоръчва Лазаров.

БТА репортерът съветва да се обръща внимание на ясно назованите източници, тъй като съобщенията без конкретен носител на информация (например „отлично запознат“ без име) предизвикват съмнение.

Освен това Лазаров смята, че за повишаване на медийната култура е важно да се засили гражданското образование в училищата. Той изразява загриженост, че политическата култура в България не е на нивото, което би желала и самата журналистическа гилдия.

Средата на медиите и бъдещите предизвикателства

  • ЕКСПО 2025 в Осака е една от най-големите световни събития с участие на 160 държави и повече от 28 милиона посетители.
  • България представя своето културно наследство чрез съвременни технологии, което привлича голям интерес.
  • Иван Лазаров ще продължи да покрива важни събития и от гръцката столица като кореспондент на БТА.
  • Журналистическата работа на терен и ясно посочване на източници остава ключов принцип в агенционната журналистика.
  • Акцент се поставя върху необходимостта от по-добра медийна грамотност и критично мислене сред потребителите на информация.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини