Голяма изложба за Егон Шиле в музея „Леополд“
Изложбата „Времена на сътресения“ акцентира на последните години от живота и творчеството на художника

Виенският музей „Леополд“ организира голяма монографична изложба, посветена на знаменития художник Егон Шиле. Под заглавие „Времена на сътресения. Последните години на Егон Шиле: 1914-1918“, експозицията поставя акцент върху късното творчество на артиста.
Изложбата обхваща десетте творчески години на Шиле, преди животът му да бъде прекъснат от „испанския грип“ на едва 28-годишна възраст. В този период той създава значителни произведения, които се характеризират с големи живописни творби и уникални рисунки. Между 1910 и 1913 година, Шиле изследва собствената си чувствителност и вътрешната turmoil на едно цяло поколение.
Драматични обрати в живота на Шиле
С началото на 1914 година, в разгара на професионалната си кариера, животът на Шиле поема драматични обрати. Той се адаптира към новите лични и исторически условия, което оказва влияние върху творчеството му. Егоцентризмът му избледнява, а той става по-възприемчив към външните реалности, фокусира се върху нови теми и променя художествения си стил. По-късното му творчество е по-малко познато и се отличава с по-спокойна и органична линия на рисунката, засилен физически обем и близост до реалността.
Тематика на изложбата
Експозицията включва над 130 творби от колекцията на музея „Леополд“, както и от международни музеи и частни колекции. Тя е разделена на девет тематични области, в които се преплитат биографични и художествени елементи. Изложбата предоставя нов поглед върху стилистичните и личните особености на Шиле през драматичните години на войната, като изследва последния етап от живота му, който е внезапно прекратен през 1918 година.
За първи път ще бъде изложен и дневникът на съпругата му Едит Шиле. В него тя записва своите преживявания, мисли и емоции между 1915 и 1918 година, предоставяйки допълнителен контекст за личния живот на художника.
„С близо 300 творби, включително 48 картини, музеят „Леополд“ притежава най-изчерпателната и важна колекция в света от произведения на този изключителен представител на австрийския експресионизъм“, коментира Ханс-Петер Виплингер, директор на музея „Леополд“.
(Снимката може да бъде използвана само като илюстрация към тази новина)