Жилищата в Нидерландия не са готови за екстремните летни горещини
Проблемите със задържането на топлина в новите сгради излагат милиони жители на рискове от прегряване и здравословни проблеми

Новите жилищни сгради в Нидерландия не са адекватно адаптирани за справяне с екстремните летни горещини, характерни за изменящия се климат, сочи репортаж на телевизия Ен О Ес. Въпреки че къщите са добре изолирани и разполагат с големи прозорци, които пускат топлина и светлина, липсват ефективни решения за отвеждане на натрупаната горещина. Това води до продължително усещане за жега в домовете, дори когато навън температурите спаднат.
Рискове и предизвикателства на съвременното жилищно строителство
Подобно на други европейски държави и Балканите, Нидерландия напоследък страда от по-чести екстремни горещини. Миналата седмица температурите достигнаха 38 градуса, определени от синоптиците като "тропическо време". В страна, която традиционно строи за задържане на топлината през студените сезони, тези горещини представляват сериозно предизвикателство.
Изследователската платформа "Инвестико" изчислява, че около 10 милиона от близо 17-те милиона жители на страната живеят в къщи с висок риск от прегряване. Според професор по климатичен дизайн и устойчивост на Техническия университет в Делфт, Анди ван ден Добелстен, нормативните строителни стандарти изостават с около 15 години. Той посочва: „Нашите нормативни актове винаги изостават с около 15 години, така че всъщност ние строим за климата отпреди 15 години“.
Причини за затрудненията и мнения на експерти
Според изследователя Лисане Корпел от Университета в Амстердам, който е експерт по климатично устойчиви градове, у нас все още има прекалено много внимание към зимните климатични условия. Тя обяснява: „През зимата искате домът ви да абсорбира топлината, защото тогава не се налага да отоплявате толкова много. Но през лятото това създава проблеми и топлината може да се повиши значително“.
Големите стъклени повърхности и ограничената възможност за вентилация засилват проблема. „Тези архитектурни решения водят до нежелано излагане на жителите на нарастващи рискове“, казва Корпел и допълва, че тези структурни недостатъци се отразяват директно върху хората.
Каролина Перейра Маргидан от Червения кръст и Нидерландския кралски климатичен институт посочва негативните последици за здравето: „Продължителната жега вкъщи уморява и води до нарушаване на съня. Охлаждането е особено важно през нощта. Ако през нощта нямате достатъчно време да се охладите, натрупват се здравни проблеми“.
Животът на жителите и необходимостта от структурни решения
Практическите проблеми с жегата са описани и чрез лични истории на обитатели. Виктор Шутисер от Дриберген, който живее в преустроена офис сграда от 2018 година, споделя, че през голяма част от лятото предпочита да прекара времето си в къмпинг, защото вкъщи е твърде горещо и няма ефективно решение. Той казва: „Всяка година пробвам нещо ново“.
Линда, наемателка на нова къща в източната част на Ротердам, също се сблъсква с проблеми: „Само от едната страна има прозорци, които могат да се отварят. Не мога да проветря целия апартамент и не мога да отворя входната врата, защото в коридора е още по-горещо“.
Сдружението „Жилищен съюз“ (Woonbond) потвърждава нарастващата тежест на жегата като проблем в дома. Докато преди оплакванията са били свързани със студ и лоша изолация, сега жалбите за топлинен дискомфорт са на преден план, особено при повишаване на температурите за по-дълъг период.
Трудностите на наемателите се увеличават от ограничения в поставянето на сенници и вентилационни системи, а наемодателите обикновено отговарят на исканията с бавни и частични мерки. Корпел отбелязва, че докато собствениците на жилища могат да инвестират в подобрения, наемателите са зависими от жилищните кооперации, чийто бюджет и отговорности са ограничени.
Потенциалното решение е в строителните практики и правилата
Професор Ван ден Добелстен подчертава необходимостта от структурни промени в строителството и нормативната уредба. Той критикува подхода да се залага на климатици, които консумират много енергия и претоварват мрежата, без да се реши основният проблем от самото строителство. „Министърката в оставка Мона Кайзер дори иска да облекчи правилата. Според мен, ние слагаме каруцата пред коня. Инвестираме в климатици, докато всичко започва от строителството“, обяснява той.