Забраняват необосновано повишаване на цени в България до края на 2026 г.

Законопроект въвежда двойно обозначаване и строги глоби за спекула с цени при преход към еврото.

Забраняват необосновано повишаване на цени в България до края на 2026 г.
Снимка © Христо Касабов, БТА

Търговците в България няма да могат да повишават цените на стоки и услуги без обективно икономическо основание до края на 2026 година, гласи нов законопроект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото. Законопроектът, внесен от Министерски съвет, предвижда санкции под формата на имуществени глоби при неспазване на това изискване.

Правила за двойно обозначаване и контрол върху цените

Периодът на двойно обозначаване на цените – в левове и евро – ще започне на 8 август тази година и ще продължи до 31 декември 2026 г. В рамките на този период търговците са задължени да не повишават цените необосновано, като до момента изискването беше валидно само за периода на двойно обращение – един месец, от началото до края на януари 2026 г. В мотивите към законопроекта се посочва, че наличната уредба е недостатъчна, защото забраната важи само за ограниченото време на двойно обращение, а не за целия период на двойно обозначаване.

Определение на обективните икономически фактори и санкции

Законопроектът разширява дефиницията за „обективни икономически фактори“, които оправдават повишаване на цените. Те включват фактори, свързани с производството, продажбата и пласирането на стоките и услугите, върху които търговецът няма контрол. Сред тях са:

  • поскъпване на суровини и материали;
  • увеличение на цените на електрическа енергия и природен газ (след приспадане на държавни компенсации);
  • повишение на горивата;
  • нарастване на минималната работна заплата;
  • увеличение на данъчно-осигурителната тежест;
  • форсмажорни обстоятелства и други.

Юридическите лица и едноличните търговци, които допуснат спекулативно повишаване на цените, могат да бъдат глобени с имуществена санкция в размер на 0,5% от оборота им за предходната финансова година. При повторно нарушение глобата може да достигне 1% от оборота. Ако няма оборот за предходната година, се прилага процент от оборота към момента на установяване на нарушението за период до 12 месеца назад.

Допълнителни изисквания и мерки за контрол

Търговци с оборот над 10 млн. лв., които търгуват на дребно с хранителни и нехранителни стоки, алкохолни и безалкохолни напитки, тютюневи изделия и лекарствени продукти, ще трябва всяка седмица да публикуват достъпна в машинночетим формат информация за крайните продажни цени на стоките от голямата потребителска кошница на интернет страниците си. Неспазването на този ангажимент ще се санкционира с глоби от 10 000 до 100 000 лв., а при повторно нарушение - от 20 000 до 200 000 лв.

Промените разширяват също така правомощията на Комисията за защита на потребителите и Националната агенция за приходите, които ще могат да изискват информация за ценообразуването и цените по реда на проверките. За нев изпълнение на тези изисквания се предвиждат глоби от 5 000 до 100 000 лв., а при повторно нарушение – от 10 000 до 200 000 лв.

Също така се въвеждат стандарти за обозначаване на цените в магазините – всички те трябва да са с един размер, вид и цвят. Изключенията включват цени, посочени на етикети от електронни везни, автомати за самообслужване и върху персонализирани превозни документи.

Възможност за временни мерки и регулиране на цените на лекарства и таксиметрови услуги

Законопроектът позволява на Министерски съвет да въвежда временни мерки за противодействие при прекомерно поскъпване на стоки и услуги. По предложение на здравното министерство и Националния съвет по цени и реимбурсиране ще могат да се определят и специални мерки срещу голямо повишаване на цените на лекарства и лекарствени продукти, които не се реимбурсират от здравната каса.

Освен това, периодът на двойно обозначаване на цените за таксиметровите услуги ще започне да тече от 31 октомври тази година.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent