Временната комисия представи доклад за безводието и препоръки към правителството

Докладът предлага създаване на единен орган за управление на водните ресурси и очаква законодателни промени

Временната комисия представи доклад за безводието и препоръки към правителството
Снимка © Екатерина Тотева, БТА

Временната комисия, създадена за разследване на причините и проблемите с безводието в страната, прие окончателния си доклад и реши да го предостави на Министерския съвет. Комисията задължи правителството да изготви план за действие, базиран на препоръките в доклада, който да бъде внесен в Народното събрание в срок до три месеца след приемането му. Днес се проведе последното заседание на комисията.

Решения и препоръки от доклада

В доклада на комисията се съдържат препоръки не само към изпълнителната власт, но и към парламента, насочени към законодателни промени и конкретни действия за справяне с проблема с безводието. Сред най-важните предложения е създаването на единен орган за управление на водните ресурси в страната. Това предложение беше откроено от председателя на комисията Младен Шишков по време на заседанието в края на миналия месец.

Шишков, който е депутат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, изтъкна, че в доклада са включени предложения, подготвени от неговата парламентарна група, както и тези на останалите парламентарни групи. Той изрази надежда, че докладът ще бъде приет окончателно на следващото заседание на комисията и ще бъде официално представен в пленарната зала.

Работата на временната комисия и съставът ѝ

Временната комисия беше създадена с решение на Народното събрание на 11 декември миналата година с мандат за работа от три месеца, който впоследствие беше удължен с още три месеца до средата на март. Основната задача на комисията беше да събере факти и обстоятелства, свързани с безводието, както и да подготви доклад с конкретни препоръки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт.

В края на януари Младен Шишков бе избран за председател на комисията, заменяйки Манол Генов от „БСП - Обединена левица“. Генов се оттегли от тази длъжност, след като стана министър на околната среда и водите в кабинета „Желязков“.

Следващи стъпки и очаквания

След предоставянето на доклада на Министерския съвет, правителството трябва да съобрази своите действия с препоръките и да представи конкретен и детайлен план за справяне с безводието. Този план трябва да включва мерки на законодателно, административно и местно ниво, така че да се осигури по-добро управление и опазване на водните ресурси в страната.

Очаква се докладът и плана за действие да предизвикат дискусии както в пленарната зала на Народното събрание, така и в публичното пространство, за да се намерят ефективни решения на тежкия проблем с водоснабдяването.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent