Турция планира добив на шистов петрол в Диарбекир с 6,1 млрд. барела залежи
Министър Байрактар обяви проекта на 19 май и напредъка по АЕЦ "Аккую" в Шърнак

Турция планира да започне добив на шистов петрол от находище в района на Диарбекир с оценени залежи от около 6,1 милиарда барела, обяви министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар по време на посещение в град Шърнак на 19 май.
Нов проект за добив на шистов петрол
Според изявлението на Байрактар, Турция ще разработва добива на шистов петрол в четири зони около Диарбекир. За целта държавната енергийна компания TPAO работи в сътрудничество с американската петролна фирма Continental Resources.
„Според оценката на специалистите на компанията, в района на Диарбекир има залежи на шистов петрол от 6,1 милиарда барела“, заяви министърът. Той допълни, че годишният внос на Турция към момента е около 365 милиона барела, което означава, че наличните залежи биха могли да покрият нуждите на страната за около 15 години.
Развитие на енергийния сектор и атомни проекти
В рамките на същото посещение Байрактар информира и за напредъка по строителството на първата турска атомна електроцентрала – „Аккую“. Той поясни, че процесът по въвеждането ѝ в експлоатация продължава успешно.
Министърът отбеляза, че освен първата АЕЦ, има засилен интерес от Китай, Южна Корея и Русия за изграждането на втора и трета атомна централа в Турция. „Водят се и преговори с други страни и компании“, каза Байрактар, като посочи канадската компания „Канду“ (Candu) като един от потенциалните партньори.
Перспективи и енергийна независимост
Инициативата за стартиране на добив на шистов петрол и развитието на атомната енергетика са част от стратегическите планове на Турция да намали зависимостта си от вноса на енергоресурси и да укрепи своята енергийна сигурност. Реализацията на тези проекти може значително да подобри енергийната стабилност на страната в следващите години.