Тръмп успокои пазарите, отказвайки да уволни председателя на Федералния резерв
Обявлението на президента на САЩ доведе до повишение на основните европейски борсови индекси и стабилизира националните пазари.

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в четвъртък, че няма намерение да уволни председателя на Управлението на федералния резерв (УФР) Джером Пауъл, което доведе до успокоение на европейските финансови пазари. След това обявление всички основни борсови индекси на Стария континент завършиха сесията си на положителна територия, предаде агенция ДПА.
Пазарни реакции след изказването на Тръмп
За еврозоната водещият индекс EuroStoxx50 затвори с повишение от 1,4% на ниво от 5372 пункта. Германският DAX, който се беше понижавал в последните пет поредни сесии, днес нарасна с 1,51% и приключи деня при 24 370,93 пункта. Индексът MDax, който следи акциите със средна пазарна капитализация в Германия, се покачи с 0,96% до 31 014,83 пункта. В Париж индексът CAC 40 прибави 1,29% до 7822 пункта.
Извън еврозоната швейцарският индекс SMI нарасна с 0,43% до 11 961,87 пункта, като през седмицата той се отличи с по-силно представяне спрямо основния индекс на еврозоната. Британският FTSE 100 също приключи деня на зелена територия, повишавайки се с 0,52% до 8972,64 пункта.
Причини и пазарни коментари
До стабилизацията на пазарите допринесоха опроверженията по отношение на спекулациите около възможно уволнение на Джером Пауъл. Още в края на предходния ден медиите разпространиха информации, че президентът Тръмп планира бързо да освободи шефа на федералния резерв, но самият държавен глава ги отрече категорично.
„Не, нямаме (подобни) планове“, заяви Тръмп в отговор на въпрос дали има намерение да уволни Пауъл. Президентът на САЩ дълго време изразява недоволство към ръководителя на УФР, тъй като той настоява за по-твърда парична политика, включително въздържането от намаляване на лихвените проценти, което е в противоречие с исканията на Тръмп за по-евтина парична маса.
Според пазарния анализатор Йенс Клет от търговската компания XTB, Тръмп фактически няма пряка власт да уволни председателя на федералния резерв, което инвеститорите добре осъзнават. „Ръцете на Тръмп са вързани както от тази, така и от другата страна на Атлантическия океан“, посочи той.
Президентът на Нюйоркската централна банка и член на УФР Джон Уилямс подчерта независимостта на Федералния резерв на фона на остри критики към Пауъл. Той посочи, че независимата централна банка е ключова за поддържането на ценова и икономическа стабилност в страната. Уилямс очаква, че търговската политика на правителството на САЩ ще оказва силно влияние върху инфлацията през следващите месеци и затова настоящата рестриктивна парична политика на УФР е „напълно подходяща“.
Икономически данни и други фактори с влияние върху пазарите
Допълнителен позитивен импулс идва от солидните икономически показатели в САЩ. Продажбите в сектора на търговията на дребно нараснаха повече от очакваното през юни, а заявленията за обезщетения при безработица се понижават за пета поредна седмица, достигайки най-ниските нива от средата на април. Реалният брой на първоначалните молби за помощи при безработица възлезе на 221 000 спрямо прогнозирани 233 000, което се приема като положителен сигнал за здравето на американския пазар на труда и като „бичи“ фактор за долара.
Индексът DAX получи допълнителен тласък от покачването на цените на акциите на „Сименс“ с 4,1%. Ръстът при тях беше свързан и с впечатляващите финансови резултати на швейцарската индустриална група АББ, чиито акции поскъпнаха с 9,9% на борсата в Цюрих след отчетените високи приходи и печалба, както и потвърждението на годишната прогноза.
На валутните пазари златото поевтиня до 3327 долара за тройунция в Лондон, което е с 20 долара по-малко спрямо предишния ден.
Очаквания за развитието на митническия спор и пазарен оптимизъм
Инвеститорите се надяват, че Съединените щати и Европейският съюз ще успеят да постигнат споразумение в митническия спор преди 1 август – крайната дата, определена от Тръмп, след която трябва да влязат в сила увеличени мита. Този фактор също допринася за нарастващия оптимизъм на финансовите пазари в Европа.