Строителството в ЕС и еврозоната расте леко през март 2025 г.
Продукцията в сектора нараства с 0,1% на месечна база, като България отчита 1,8% ръст с водещи Австрия и Чехия по темпове.

През март 2025 г. продукцията в строителния сектор в Европейския съюз и еврозоната се е повишила с 0,1% на месечна база, сочат последните данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес. Въпреки малкия ръст спрямо февруари, на годишна основа строителството в ЕС и еврозоната отбелязва спад – със съответно 0,7% и 1,1%.
Месечни и годишни промени в строителството в ЕС и еврозоната
Статистиката показва, че на месечна база в Европейския съюз през март 2025 г. сектор „Строителство“ се развива различно в отделните подсектори. Производството на сгради се увеличава с 0,8%, гражданското строителство нараства с 2,8%, а специализираните строителни дейности с 0,1%. В еврозоната тенденциите са сходни с месечен ръст от 0,9% при строителството на сгради, 4,1% при гражданското строителство и 0,1% при специализираните дейности.
Въпреки положителната месечна динамика, сравнение с март 2024 г. показва намаление в общото производство в сектора. През последната година в ЕС строителството на сгради се е понижило с 1,6%, докато гражданското строителство и специализираните дейности отчитат съответно увеличение от 0,8% и 1%. В еврозоната спадът при строителството на сгради е 2,9%, а другите два подвида нарастват с по 0,8% и 1%.
Позицията на България и други страни членки
В България строителната продукция през март отчита ръст от 1,8% на месечна база, което поставя страната на пето място в Европейския съюз по темпа на нарастване за този период. Преди нея са единствено Австрия (5,9%), Румъния (4,6%), Чехия (3,5%) и Германия (2,1%). Обратно, най-голям спад на месечна база е регистриран в Португалия (-4,3%), Словения (-4%) и Полша (-3,7%).
На годишна база България е сред държавите с най-голямо увеличение на строителната продукция – с 8,8%. Сред лидерите са още Чехия с 12,7% и Австрия с 7,4%. Най-сериозни годишни спадове са отчетени в Словения (-11,6%), Белгия (-6,6%) и Испания (-6%).
Развитието на строителството като икономически индикатор
Строителството играе ключова роля за икономиката на ЕС и еврозоната, като отразява както инфраструктурните инвестиции, така и потребителското доверие. Постепенното увеличение на продукцията на месечна база може да сигнализира за стабилизация, докато наблюдаваните годишни спадове насочват към определени предизвикателства пред сектора, включително в строителството на сгради.
Евростат подчертава нуждата от внимателно проследяване на тези тенденции, особено предвид разликите между страните членки.