Спад в добива на петрол в Азербайджан през първите шест месеца
Добивът на петрол и кондензат намалява с близо 5%, а износът с над 2% спрямо миналата година

През първите шест месеца на настоящата година в Азербайджан са добити общо 13,7 милиона тона петрол, включително кондензат, което представлява спад от 4,86% спрямо същия период на предходната година, съобщава националната новинарска агенция АЗЕРТАДЖ.
Добив и износ на петрол в първата половина на годината
Министерството на енергетиката на Азербайджан посочва, че от находището „Азери-Чираг-Гюнешли“ са добити 8 милиона тона петрол. Следващото по значение находище е „Шах Дениз“, където са произведени 1,9 милиона тона кондензат, а от „Абшерон“ са добити 300 000 тона кондензат. Държавната петролна компания SOCAR е отчела добив от 3,5 милиона тона петрол и кондензат.
По отношение на износа, за първите шест месеца са изнесени 11,6 милиона тона петрол и кондензат, което е с 2,52% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. От тази количествена продукция, 9,9 милиона тона се падат на международните консорциуми, 1,4 милиона тона – на SOCAR, а останалите 300 000 тона са от находището „Абшерон“.
Среднодневен добив и преработка на петрол
Среднодневният добив на суров петрол за разглеждания период е бил 61 900 тона или 457 000 барела на ден. Кондензатът е добиван средно по 13 700 тона (113 000 барела) дневно. В резултат от това общият среднодневен добив на петрол и кондензат възлиза на около 75 600 тона, което се равнява на приблизително 570 000 барела на ден.
Преработката на петрол в страната за първото полугодие е намаляла с 9,38% и е достигнала общо 2,9 милиона тона.
Обзор на производството и износа на азербайджански петрол
Статистическите данни от първата половина на годината показват известен спад в добива и износа на петрол в Азербайджан, като основните находища и държавната компания SOCAR продължават да бъдат водещи в производството. Въпреки намалението, страната поддържа солидни обеми на петролна продукция и износ, което отразява значимата ѝ роля на енергийните пазари.