Спад на заявленията за обезщетения в САЩ показва стабилност на пазара на труда

Намалението на молбите при безработица засилва доверието в икономиката и подкрепя щатския долар

Спад на заявленията за обезщетения в САЩ показва стабилност на пазара на труда
Снимка © Lynne Sladky, БТА

Заявленията за обезщетения при безработица в Съединените щати отбелязаха спад за пета поредна седмица, достигайки най-ниските нива от средата на април. Това показва стабилност на пазара на труда в страната, сочат данните на Министерството на труда, оповестени в четвъртък.

Намаление на първоначалните молби и значението му

През последната седмица броят на първоначалните заявления за помощи при безработица е 221 000, което е значително по-малко от очакваните 233 000. Този спад се възприема като позитивен знак за щатския долар, а анализаторите го определят като „бичи“ индикатор, тъй като намалява притесненията свързани със съкращения на работни места.

Седмичните молби за обезщетения се следят внимателно като индикатор за състоянието на пазара на труда и обикновено варират между 200 000 и 250 000 – диапазон, който се счита за „здравословен“ от експертите, припомня Асошиейтед прес.

Данни за продължаващите молби и пазарните тенденции

Данните сочат, че броят на продължаващите молби, които обхващат хората, получаващи обезщетения след първата седмица на безработица, е останал сравнително стабилен – 1,96 милиона през миналата седмица, в която попада и Денят на независимостта на САЩ.

След нарастването през май и юни, седмичните заявления отново спаднаха до нива, характерни за преди пандемията. Въпреки това високият брой на продължаващите обезщетения, достигнат до стойности, непостигнати от 2021 г. насам, показва, че някои американци срещат затруднения при намиране на нова работа. Този проблем е свързан със забавяне на темповете на наемане, отбелязва Блумбърг.

Влияние върху икономиката и паричната политика

По-ниският от очакваното брой на новите молби вероятно ще засили доверието на инвеститорите в икономиката на САЩ и ще подкрепи долара на световните пазари. Този положителен сигнал може да окаже влияние и върху решенията на Управлението за федерален резерв (УФР) относно бъдещите лихвени ставки. Силен пазар на труда намалява натиска върху УФР да понижава лихвите.

Въпреки този окуражителен индикатор, икономистите подчертават, че данните за първоначалните молби са само част от по-голямата икономическа картина. За да направят цялостна оценка на състоянието и посоката на растеж на американската икономика, експертите продължават да следят и други ключови показатели, между които ръстът на заплатите, нивата на инфлация и растежът на брутния вътрешен продукт.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent