Софтбанк отчете първа печалба за финансовата 2024 г. след четири години загуби
Японската компания регистрира чиста печалба от 1,15 трилиона йени за годината до 31 март 2025 г., подкрепена от инвестициите в ByteDance и поскъпването на активите

Японската компания Софтбанк груп (SoftBank Group) обяви, че за първи път от четири години отчита печалба през финансовата 2024 г. Това се дължи основно на увеличаването на стойността на нейните инвестиционни активи, съобщи агенция Киодо.
За финансовата година, приключила на 31 март 2025 г., чистата печалба на Софтбанк груп е достигнала 1,15 трилиона йени (около 7,76 милиарда долара). Това е силен контраст с предходната финансова година, когато компанията е регистрирала загуба от 227,65 милиарда йени (приблизително 1,53 милиарда долара).
Роля на поскъпването на активите и ключови инвестиции
Софтбанк груп обяснява възвръщането към печалба с повишаването на цените на акциите на редица компании в нейния инвестиционен портфейл, които се търгуват на водещите фондови борси по света в началото на годината.
Сред основните инвестиции на японската корпорация е китайският технологичен гигант БайтДенс (ByteDance), известен като собственик на популярната социална мрежа ТикТок (TikTok). Това подкрепя финансовите резултати на Софтбанк, подчертават от самата компания.
Икономически контекст и пазарни условия
Пазарите реагираха позитивно в началото на втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ, но оптимизмът спадна, след като администрацията започна да налага високи мита върху вноса. Според пазарни анализатори, отчетените резултати на Софтбанк отразяват стойността на активите в инвестиционния портфейл към края на март.
Финансово възстановяване и перспективи
През последните четири години Софтбанк отчита загуби, но сегашният финансов успех е знак за възстановяване на компанията в конкурентния инвестиционен сектор. Поскъпването на акциите в портфолиото й и ключовите дялови участия в компании, като ByteDance, допринасят за този резултат.
Компанията продължава да наблюдава влиянието на глобалната икономическа политика и пазарните тенденции, които могат да повлияят на инвестиционния й портфейл в бъдеще.