Системата на Кока-Кола допринесе с над 7,43 милиарда лева за българската икономика
През последното десетилетие Кока-Кола осигури над 3 милиарда лева данъчни приходи и заетост на повече от 17 хиляди души

Системата на Кока-Кола е допринесла с над 7,43 милиарда лева добавена стойност и 3,13 милиарда лева данъчни приходи за България през последното десетилетие от 2014 до 2024 година. Само за 2024 г. икономическият принос достига 1,15 милиарда лева, а приносът към брутния вътрешен продукт на страната е 0,6%. Това бе обявено по време на събитие по повод 60-годишнината от началото на производството на първата бутилка Кока-Кола в България.
Значимост на икономическото въздействие
По време на специалната церемония, в присъствието на министър-председателя г-н Росен Желязков, дипломати, институционални представители и медии, бяха представени актуалните данни за икономическото въздействие на Системата на Кока-Кола у нас. Според последния доклад, публикуван от независимата консултантска компания StewardRedqueen, добавената стойност през 2024 г. възлиза на 1,15 милиарда лева, а данъчните приходи по цялата верига на стойността надхвърлят 502 милиона лева.
Тази сума представлява близо 1% от държавните данъчни приходи и е сравнима с половината от публичните разходи за култура или средствата, нужни за ежегодното образование на около 150 000 деца в предучилищна и начална възраст в България.
Устойчив растеж и създаване на работни места
От 2014 г. до 2024 г. добавената стойност, генерирана от Системата на Кока-Кола, се е удвоила с годишен среден ръст от около 8%. През десетилетието общият икономически принос достига над 7,43 милиарда лева, а данъчните постъпления – 3,13 милиарда лева.
„Кока-Кола е част от България вече 60 години и днес с гордост можем да кажем, че сме локален бизнес с ключова роля за икономиката на страната – пет компании от нашата Система развиват дейност тук“, заяви Бошко Попесков, изпълнителен директор на Кока-Кола България.
През 2024 г. системата е осигурила заетост на над 17 300 души, като от тях 3 336 работят директно във фирмите от групата, а повече от 14 000 са заети индиректно, подкрепени от свързаните сектори. Тези работни места представляват 0,5% от общата заетост в страната.
Икономическият отпечатък на Системата е значително по-широк от директната заетост – всяка заета позиция в Кока-Кола подкрепя още четири в други сектори на икономиката.
Принос към местната икономика и инвестиции
През 2024 г. в България са продадени 431 милиона литра напитки на Кока-Кола. Системата е закупила стоки и услуги от местни доставчици на стойност 236 милиона лева, като по този начин увеличава подкрепата си за националната икономика.
„Като най-големия производител на безалкохолни напитки с два производствени центъра в Костинброд и Банкя, ние осъзнаваме своята отговорност не само към клиентите и партньорите си, но и към българското общество“, коментира Явор Стефанов, генерален директор на Кока-Кола ХБК България ЕАД.
Той подчерта, че през 2024 г. бизнесът допринася с 0,6% към БВП на страната и с 0,9% към данъчните постъпления, което го нарежда сред най-значимите частни играчи в публичните финанси. В допълнение Кока-Кола планира да реализира два значими социално-икономически проекта с инвестиция над 78 милиона лева.
Методология и източници
Данните са резултат от проучването „Икономическо въздействие на Системата на Кока-Кола в България (2014–2024)“, извършено от StewardRedqueen. Анализът използва input-output методология, която проследява икономическите връзки между сектори, включително директни и индиректни ефекти като работни места, доставки и данъчни плащания.
Анализът оценява как потребителските разходи на продуктите Кока-Кола се трансформират в доходи, данъчни приходи и стойност за българската икономика.
Забележки:
- Публичните разходи за култура през 2023 г. са 900 милиона лева (по данни на Евростат).
- Годишната държавна инвестиция за образование на едно дете в предучилищна и начална възраст е около 3 340 лева въз основа на данни от 2023 г.