"Сауди Арамко" отчита 4,6% спад в печалбата през първото тримесечие на 2025 г.
Понижението в нетната печалба се дължи на намалени приходи и повишени разходи в условията на икономическа несигурност и спад в цените на петрола.

Саудитският петролен гигант „Сауди Арамко“ обяви спад от 4,6% в нетната си печалба за първото тримесечие на 2025 година, съобщиха от компанията чрез изявление на Саудитската фондова борса. Намалението се дължи на по-ниски приходи и повишени оперативни разходи, като световните енергийни пазари бяха засегнати от икономическата несигурност и спада в цените на петрола.
Причини за спада в нетната печалба
Нетната печалба на „Сауди Арамко“ за периода януари – март е достигнала 97,54 млрд. риала (26,01 млрд. долара), в сравнение с 102,27 млрд. риала (27,27 млрд. долара) през същото тримесечие на 2024 г. Главният изпълнителен директор Амин Насър посочи, че динамиката на световната търговия е оказала значително влияние върху енергийните пазари през първото тримесечие на годината, а „икономическата несигурност се отрази на цените на петрола“.
Въпреки спада, Насър изрази увереност в стабилността на финансовите резултати, коментирайки: „Стабилните финансови резултати на 'Сауди Арамко' за пореден път демонстрират уникалния мащаб, надеждност и гъвкавост на компанията“.
Ниските цени на петрола и влиянието им върху пазара
Според доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ) от април, цените на суровия петрол достигнаха най-ниските си нива от четири години насам. Агентството понижи прогнозите си за растежа на търсенето на петрол през тази година, поради засиленото търговско напрежение в световен мащаб.
Цените претърпяха сериозен спад през последните седмици, причинен от опасения за въвеждане на вносни мита в САЩ, които могат да нарушат световното търсене и международната търговия. Освен това, решението на държавите от ОПЕК+ да увеличат производствените си квоти през юни също допринася за поевтиняването на петрола.
По план ОПЕК+ ще увеличат добива с допълнителни 411 000 барела на ден, като участващите страни са Саудитска Арабия, Русия и още шест държави от алианса.
Производствени мощности и позиции на Саудитска Арабия
Саудитска Арабия е най-големият световен износител на суров петрол, отговаряйки за около 10% от глобалния добив. Страната произвежда в момента по 9,2 милиона барела на ден, но капацитетът ѝ позволява производство до 12 милиона барела, според информация на саудитския мозъчен тръст „Джадва“ (Jadwa), базиран в Рияд.
Средната цена на петрола, който се следи от ОПЕК и включва 13 сорта петрол, в това число и саудитския „Лек арабски“, падна под 62 долара за барел в началото на месеца, което е най-ниската стойност от над четири години насам.
Поглед към световното пазарно развитие
- Икономическата несигурност и търговските напрежения оказват влияние върху цените и търсенето на петрол.
- Въвеждането на вносни мита в САЩ създава допълнителни спирачки за световната търговия.
- Решението на ОПЕК+ за производствено увеличение засилва натиска върху цените на суровините.
- Саудитска Арабия запазва водещата си роля на основен доставчик на петрол на глобалните пазари.
Тези фактори формират динамична и предизвикателна ситуация за петролната индустрия през настоящата година, което е отразено ясно в резултатите на „Сауди Арамко“.