Проучване на "Кофас" отчита влошаване на плащанията сред германските фирми

Германия се сблъсква с растящи забавяния и просрочия през 2025 г., което засяга и икономиката на България

Проучване на "Кофас" отчита влошаване на плащанията сред германските фирми
Снимка © Martin Meissner, БТА

Проучване на "Кофас" показва значително влошаване на условията на плащане сред германските компании през 2025 г., на фона на политическа несигурност и нарастващо геополитическо напрежение. Изследването, проведено през май и юни 2025 г. с участието на 847 фирми, демонстрира рекордно разширяване на предлаганите отложени плащания, но и повишаване на забавянията, което създава сериозни рискове за бизнеса.

Кратки срокове и разширяващи се кредитни условия

Според данните, 84% от анкетираните германски компании през 2025 г. предлагат търговски кредит, което е най-високото ниво от 2016 г. насам. В същото време 92% продължават да изискват плащания в срок до 60 дни - традиционно жесток критерий за германския пазар, запазен непроменен спрямо 2016 г. Средният срок за плащане обаче остава сравнително стабилен и е 32,5 дни, леко нараствайки спрямо 32,1 дни през 2024 г.

Над половината (55%) от фирмите заявяват, че предоставянето на кредитни условия вече е стандартна практика, което повишава рисковете, свързани с платежоспособността на партньорите.

Забавяния и дългосрочни просрочия

81% от фирмите съобщават за нови случаи на забавени плащания, което е увеличение с 3 процентни пункта спрямо 2024 г. и приближава историческия пик от 85% от 2019 г. Средната продължителност на тези забавяния се увеличава с един ден до 31,8 дни, но остава под предкризисната стойност от 39,7 дни.

12% от фирмите докладват за дългосрочно просрочени вземания, надвишаващи 2% от годишния оборот, което е леко намаление спрямо 2024 г., но все още значително над нивата преди пандемията. Най-засегнат е строителният сектор, където 24% от компаниите отбелязват подобни проблеми. Според "Кофас", около 80% от тези просрочия не се възстановяват, превръщайки се в сериозен икономически риск.

Икономически перспективи и риск за България

Въпреки тригодишната икономическа стагнация, германските фирми отчитат известно подобрение в нагласите си за 2026 г. Песимистите за 2025 г. превъзхождат оптимистите с 17 процентни пункта, но за следващата година оптимизмът вече е по-голям с 16 пункта. Този положителен тон се подпомага от очакваните инвестиции в отбрана, инфраструктура, зелена трансформация и данъчни облекчения.

Пламен Димитров, управител на "Кофас" за България, заявява: „България е експортно ориентирана икономика, силно зависима от германската индустрия. Увеличаването на сроковете на забавяне в корпоративните плащания е ранен индикатор за трудности в бизнеса и предпоставка за неплатежоспособност. Наблюдаваме близо 10-годишен растеж на фалитите сред немските компании, което вече се отразява и на българските износители.“

Той също така подчертава рисковете в автомобилната индустрия, която е ключова за германската икономика и на която България също е зависима.

Геополитика, стратегии за намаляване на риска и пазарна атрактивност

Изследването открива, че Германия, заедно с ЕС и страните от Европейската асоциация за свободна търговия, е все още най-привлекателният пазар за компаниите. В същото време САЩ губят популярност, достигайки нива от началото на първия мандат на Доналд Тръмп. Това се дължи на постоянните промени в търговската политика както в САЩ, така и глобално.

Близо 23% от фирмите вече прилагат стратегии за „намаляване на риска“, като диверсификация на доставчици, гарантиране на плащанията и преместване на производство. Очаква се този дял да нарасне до 54% в следващите три години, особено сред износно ориентираните сектори.

"Кофас" посочва, че геополитическото напрежение, войната в Украйна, конфликтите в Близкия изток и непредвидимата търговска политика влияят негативно върху условията за износ на германските компании.

Регионалният икономист на "Кофас" Кристиане фон Берг коментира: „Въпреки подобрените перспективи за 2026 г., в началото все още се наблюдава влошаване на платежното поведение. Това се отразява и на рекордно високите нива на несъстоятелност, които не сме виждали от десетилетие.“

Пътят напред за германските фирми и международните влияния

През 2025 г. германските компании продължават да се сблъскват с предизвикателствата от политическата и икономическата среда на глобално ниво. Последиците от забавените плащания и нарастващите просрочия създават напрежение и изискват адаптация към новите реалности чрез диверсификация и повишена предпазливост. Въпреки това, мнозина бизнес лидери запазват умерен оптимизъм, базиран на предстоящите инвестиционни стимули и структурни мерки за подкрепа на икономиката.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent