Производството в строителството у нас намалява втори месец, но годишно расте
Месечните спадове в България и ЕС се комбинират с положителен годишен ръст в строителния сектор

Производството в българския строителен сектор продължава да намалява през май на месечна база, което бележи втори пореден месец спад, сочат последните данни на Евростат, публикувани днес. Докато през април спадът беше от 0,7%, през май той се свива с 0,5%, но при годишен преглед секторът показа растеж от 5,1% в сравнение с май 2024 г.
Месечни колебания на строителното производство в ЕС и България
В същото време в Европейския съюз и еврозоната се наблюдава подобна тенденция на намаление на строителната продукция на месечна база, а именно 1,3% спад в ЕС и 1,7% в еврозоната. Въпреки това, на годишна основа се регистрира увеличение на производството с 2,7% в ЕС и 2,9% в еврозоната спрямо май 2024 г.
Сред страните членки, за които има публикувани данни, най-сериозен месечен спад на строителството отчитат Германия (-3,9%), Белгия (-2,2%) и Нидерландия (-1,8%). Обратно, най-голямо месечно нарастване се отчита в Словения (+5,4%), Унгария (+2,5%) и Чехия (+2,3%).
Годишни тенденции в строителния сектор по държави членки
При годишното сравнение най-впечатляващ ръст в производството на строителни услуги демонстрира Испания с увеличение от 44,6%. Следват Чехия с 11,6%, а Унгария и Португалия с по 5,4% ръст. На обратния полюс се намират Полша, която регистрира спад от 4,8%, както и Германия (-3,4%) и Франция (-3,3%).
Обзор на динамиката в строителството
Последните данни на Евростат показват, че макар месечните показатели за строителството в България и ЕС да са се понижили, годишната перспектива все още е позитивна. Това може да се дължи на сезонни и други фактори, влияещи на краткосрочната активност в сектора. Страни като Испания и Чехия впечатляват с големите си годишни увеличения, докато някои големи икономики като Германия и Франция изпитват затруднения в строителния сектор.