Премиерът на Малайзия анонсира нови мерки срещу растящите разходи за живот
Ануар Ибрахим обяви финансова помощ, намаление на цените на горивата и допълнителни инициативи преди протеста в Куала Лумпур

Министър-председателят на Малайзия, Ануар Ибрахим, обяви нови социално-икономически мерки, целящи да облекчат тежестта от нарастващите разходи за живот, които предизвикват обществено недоволство. Сред предложенията е предоставянето на парична помощ на всички пълнолетни граждани, както и план за намаляване на цените на горивата. Това обявление бе направено ден преди насрочения протест в Куала Лумпур, организиран от опозицията с искане за оттегляне на премиера.
Основни мерки и време за изпълнение
Според съобщението всички пълнолетни малайзийци ще получат еднократна финансова помощ от 100 рингита (около 23,70 долара), която ще започне да се изплаща от 31 август. За следващата година правителството увеличава бюджета за директна парична подкрепа на 15 милиарда рингита (около 3,55 милиарда долара), което е с 2 милиарда рингита повече от първоначалния план.
Относно реформите в горивните субсидии, премиерът информира, че до края на септември ще бъдат уточнени конкретни промени. След въвеждането им цената на популярното моторно гориво RON95 ще бъде намалена от 2,05 на 1,99 рингита за литър. Чужденците обаче ще плащат пазарна цена без субсидии. Все още не е уточнено как точно ще се прилага тази диференциация на място.
Допълнителни социални инициативи и икономическо състояние
Правителството планира да обяви нов пакет с мерки за подпомагане на най-бедните в страната на четвъртък, посочи министър-председателят. Освен това ще бъдат разширени и действащи програми, които гарантират достъп до стоки от първа необходимост на по-ниски цени.
Въпреки че инфлационният темп в Малайзия започна да забавя темпото си през 2025 г., цените на основните продукти като хранителни стоки и напитки продължават да нарастват със 2,1% на годишна база. Общият индекс на инфлацията е 1,1%, което показва продължаващи трудности за домакинствата. Валутата на страната също се е обезценила с около 4,5% спрямо щатския долар от началото на годината.
Преодоляване на предизвикателствата и мнението на експерти
Правителството вече предприе няколко стъпки за увеличаване на доходите на населението, включително повишаване на минималната работна заплата, корекции в електроенергийните тарифи за промишлеността, както и въвеждане на нови данъци върху луксозни стоки и вносни плодове. Въпреки че властите наричат тези мерки насочени към богатите и корпорациите, критици отбелязват, че тежестта може да се окаже върху средната и по-ниската класа.
Според анализаторите, предстоящите промени в системата на субсидиите биха могли да затруднят бюджетната стабилизация. Икономистът Мохамад Саифудин Сапуан от "Кенанга Инвестмънт Банк" заявява, че мерките са необходими за подкрепа на вътрешното потребление, но ще доведат до натиск върху публичните финанси. От рейтинговата агенция "Фич Рейтингс" предупреждават, че ако реформите се забавят, това може да попречи на плана за намаляване на бюджетния дефицит до 3% от БВП до 2028 г., при дълг от около 76,5% от брутния вътрешен продукт.
Премиерът признава предизвикателствата
Ануар Ибрахим коментира текущата ситуация с думите: „Приемам критиките и съм наясно, че високата цена на живот остава предизвикателство въпреки всички предприети досега мерки“. Той увери, че правителството продължава да работи за справяне с тези проблеми и подкрепя усилията за социална стабилност.