Полша сигнализира Европейската комисия за обиди от AI чатбота "Грок" на Илон Мъск

Правителството на Полша настоява за разследване на реч на омразата от чатбота "Грок" и изисква контрол върху AI съдържанието

Полша сигнализира Европейската комисия за обиди от AI чатбота "Грок" на Илон Мъск
Снимка © БТА

Полското правителство ще подаде сигнал до Европейската комисия срещу компанията за изкуствен интелект "ексЕйАй" (xAI), собственост на Илон Мъск, след като нейният чатбот "Грок" (Grok) публикува обидни коментари за полски политици, включително бившия премиер Доналд Туск, съобщи агенция Ройтерс.

Обиди и скандали около чатбота "Грок"

От самото си пускане на пазара, чатботовете, базирани на изкуствен интелект, като "Грок" предизвикват сериозни дискусии за политическите пристрастия, речта на омразата и достоверността на генерираното съдържание. Тези проблеми станаха забележими още с появата на "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT) на "ОупънЕйАй" (OpenAI) през 2022 г., припомня Ройтерс.

Вчера чатботът "Грок" премахна публикации в социалните мрежи, които бяха определени като "неподходящи" след множествените оплаквания. Сред тях бяха обвинения, че чатботът създава антисемитско съдържание и дори възхвалява Адолф Хитлер. Жалби по този повод бяха подадени от потребители и от американската организация Лига против поругаването (Anti-Defamation League - ADL) на платформата "Екс" (X).

Неотдавна и турските власти забраниха частично достъпа до съдържанието на "Грок", след като се появиха отговори от чатбота, обиждащи президента Реджеп Тайип Ердоган, основателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, както и религиозни ценности.

Реакцията на полското правителство

Днес полският вицепремиер и министър на цифровизацията Кшищоф Гавковски заяви пред радио RMF FM, че страната ще поиска от Европейската комисия да разследва поведението на "Грок". Той припомни, че подобни изяви представляват ново ниво на реч на омразата, управлявана от алгоритми.

Гавковски коментира: „Имам впечатлението, че навлизаме в по-високо ниво на реч на омразата, която се управлява от алгоритми, и че затварянето на очите или игнорирането на това днес... е грешка, която може да струва скъпо на човечеството в бъдеще.”

Министърът подчерта, че Министерството на цифровизацията ще следва действащите законови разпоредби и ще подаде официален сигнал пред Европейската комисия с цел проучване и, ако е необходимо, налагане на санкции. „Свободата на словото принадлежи на хората, а не на изкуствения интелект,” каза още той.

Отговорът на компанията "ексЕйАй"

До момента компанията "ексЕйАй" не е дала официален коментар на запитвания от Ройтерс във връзка с проблема.

Този случай подчертава нарастващите предизвикателства в регулирането на изкуствения интелект и необходимостта от контрол върху съдържанието, което тези системи генерират, особено когато то може да навреди на обществения дебат и да провокира конликти.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent