Петролът очаква въпроси от ядрените преговори и икономиката на Китай
Цените на петрола се задържат стабилни заради блокирани преговори между Иран и САЩ и очакване на китайски икономически данни

Цените на петрола се задържаха практически без промяна в азиатската търговия, като инвеститорите очакват два ключови фактора – резултата от ядрените преговори между Иран и САЩ и икономически данни от Китай. Това ще помогне за оценка на въздействието върху търсенето на енергийни суровини във втората по големина икономика в света, която е и един от най-големите потребители на петрол, пише Ройтерс.
Петролният пазар в очакване на важни събития
Фючърсите на суровия петрол от сорта Брент, който е основен ориентир за европейския пазар, леко поевтиняха с 5 цента до цена от 65,36 долара за барел. По отношение на американския суров петрол от типа West Texas Intermediate (WTI), той се търгуваше на цена от 62,52 долара за барел, което представлява повишение от 3 цента спрямо предходната търговия. Юнските договори за този сорт изтичат в сряда, а по-активно търгуваните юлски фючърси отбелязаха понижение с 4 цента до 61,93 долара за барел.
Миналата седмица и двата типа петрол регистрираха ръст от над 1%. Това се случи след като двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай – постигнаха споразумение за 90-дневна пауза в търговската си война. По време на този период те се договориха значително да намалят търговските мита, което насърчи оптимизма на пазарите за търсенето на суровини.
Значимостта на ядрените преговори и икономическите данни от Китай
Резултатът от ядрените преговори между САЩ и Иран може да окаже съществено влияние върху доставките на петрол в глобален мащаб. Облекчаването на санкциите спрямо Иран би могло да увеличи предлагането на суровината и да повлияе на пазарните цени.
В Китай инвеститорите следят внимателно публикуването на ключови икономически показатели, тъй като те отразяват вътрешното търсене и развитието на индустриалната активност. Втората по големина икономика на планетата е важен двигател за световния нефтен пазар и всяка промяна в нейния растеж може да се отрази върху търсенето на петрол.
Контекст на текущите пазарни тенденции
Търговското напрежение между САЩ и Китай продължава да е основен фактор, влияещ върху глобалния икономически климат и петролните пазари. Споразумението за 90-дневна търговска пауза беше възприето положително от пазарите, тъй като дава време за преговори и потенциално разрешаване на конфликта.
В същото време нестабилността около международните отношения и преговорите за ядрената програма на Иран поддържат пазара в предпазливо настроение. Инвеститорите се стремят да балансират рисковете и да проследяват новините, които биха могли да променят динамиката на доставките и търсенето.