Петър Дилов представя приоритетите на икономическите съветници в София
Годишната среща на СТИВ ще обсъди стратегии за разширяване на търговски пазари и привличане на инвестиции

Годишната среща на икономическите съветници в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ) към българските задгранични дипломатически мисии ще се проведе в София на 23 и 24 юли. В рамките на събитието министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, ръководството на министерството и представители на българския бизнес ще обсъдят ключовите приоритети в работата на СТИВ и възможностите за привличане на инвестиции и разширяване на търговските пазари.
Цели и фокус на годишната среща
По време на срещата ще бъдат разгледани резултатите от дейността на икономическите съветници по страни и региони, както и стратегиите за насърчаване на българския износ и навлизане на нови пазари. Обсъжданията целят да подпомогнат бизнеса в посока на разширяване на съществуващите търговски позиции и привличане на инвестиции във водещи икономики.
Освен стандартната програма, по традиция ще се проведе и церемония за награждаване от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), с която се отличават най-успешните служби СТИВ, посочиха от пресцентъра на Министерството на икономиката и индустрията.
Роля и функции на СТИВ
Службите по търговско-икономическите въпроси са специализирани звена, интегрирани в задграничните представителства на България. Те изпълняват важни функции в рамките на външноикономическата, инвестиционната и търговската политика на страната. Командированите служители в СТИВ са непосредствено подчинени на министъра на икономиката и индустрията в оперативен, функционален и финансов аспект.
Дейността на служителите цели подпомагане на двустранните икономически отношения между България и приемащите държави. Те оказват съдействие за разширяване на българския износ, привличане на инвестиции и задълбочаване на бизнес контактите. Част от техните задължения са подготовката на анализи, проучвания и информационни материали, както и организирането на участия в международни изложения и панаири.
Икономически и политически предизвикателства
Министерството на икономиката и индустрията подчертава, че продължаващите международни конфликти и геополитическите напрежения, като войната между Русия и Украйна, израелско-палестинския конфликт и нестабилността в Сирия и Йемен, налагат активна политика за диверсификация и разширяване на външната търговия. В този контекст страната се насочва към развиващи се пазари и икономики като Скандинавските държави, страните от Азия и Персийския залив.
Приноси на СТИВ в търговско-икономическото сътрудничество
СТИВ имат ключова роля при организиране и участие в търговско-икономически мисии и бизнес форуми. Те подпомагат българските фирми при участие в панаири, оказват съдействие за намиране на нови пазари и партньори, както и за привличане на стратегически инвеститори и финансови институции в България.
Към момента Министерството на икономиката и индустрията разполага с 52 дългосрочно командировани служители в СТИВ. От тях 37 икономически съветници работят в 33 града на 26 държави в Европа и Централна Азия, докато 15 са разположени в 13 държави в Азия, Африка, Америка и Австралия.
Сътрудничество между институциите и бизнеса
От МИИ посочват, че активният диалог между институциите и представителите на бизнеса е от изключително значение за успешното прилагане и адаптиране на външноикономическата политика на страната. Това сътрудничество ще продължи да бъде водещ фактор за повишаването на конкурентоспособността на българската икономика на международната сцена.