Петър Дилов: България ще се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Министърът на икономиката подчертава икономическите ползи, подкрепата от бизнеса и очакваното повишаване на кредитния рейтинг

Петър Дилов: България ще се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г.
Снимка © Христо Касабов, БТА

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов заяви в интервю за БНТ, че присъединяването на България към еврозоната ще донесе значителни ползи за икономиката, гражданите и бизнеса и ще подобри финансовото състояние на страната от 1 януари 2026 г.

Икономически ефекти от влизането в еврозоната

Според министър Дилов, присъединяването към еврозоната ще обогати България с около 2 милиарда лева, като в същото време ще бъде избегната годишнa загуба от приблизително 1 милиард лева, свързана с превалутиране. Подчертавайки положителното въздействие върху частния сектор, той отбеляза, че близо половин милион малки и средни предприятия у нас държат сметки в две валути. Премахването на необходимостта от двувалутни операции ще намали разходите им значително.

Освен това, присъединяването в еврозоната се очаква да повиши кредитния рейтинг на България, което ще подкрепи дългосрочния икономически растеж.

Подкрепа от бизнеса и перспективи за инвестиции

Министър Дилов посочи, че делът на бизнес средите в страната е напълно наясно с предимствата от въвеждането на еврото и го подкрепя изцяло. Според него една от водещите тенденции е привличането на инвестиции във високи технологии, благодарение на добре подготвените специалисти в България. Допълнително се очакват инвестиции в отбранителната индустрия, което ще разшири възможностите за развитие на този сектор.

Влияние на международната търговска политика

Петър Дилов коментира и новите мита, наложени от САЩ, като посочи, че България няма да бъде пряко засегната от тях поради ниския обем на двустранна търговия и износ с американския пазар. В същото време страната ще усети косвени ефекти от преструктурирането на веригите за доставки вътре в ЕС, тъй като 64% от българския износ е насочен към държави членки на Европейския съюз.

„Данните, с които разполагаме, показват, че въпреки въвеждането на митнически тарифи, продуктите, които България изнася, остават конкурентоспособни, тъй като и другите страни членки също са засегнати от митническите тарифи“, обясни министърът.

Перспективи за развитие и стабилност

Обобщавайки, министърът на икономиката и индустрията подчерта значимостта на присъединяването към еврозоната за финансовата стабилност и икономическото развитие на страната. Той изтъкна, че по този начин българските граждани и бизнесът ще се възползват от по-голяма сигурност, по-малко разходи и нови възможности за инвестиции и растеж.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent