Парламентът одобри Факултет по ветеринарна медицина към Медицинския университет в Плевен
Проектът за новия факултет, подкрепен от МС и НАОА през октомври 2024, цели да развие обучението и науката в региона

Парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите одобри проект на решение за създаването на Факултет по ветеринарна медицина към Медицинския университет в Плевен. Инициативата е внесена от Министерския съвет и подкрепена от ректора на университета, като целта е да се развие обучението и научната дейност в областта на ветеринарната медицина.
Одобрение и подкрепа от образователните институции
Проектът за основаване на факултета е подкрепен от академичния съвет на Медицинския университет – Плевен и официално внесен от Министерския съвет. Заместник-министърът на образованието Николай Витанов уточни на заседанието на комисията, че през октомври 2024 г. планът за откриване на новото звено е получил положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА).
По думите на Витанов, в рамките на новия факултет ще се обучават студенти по специалността "Ветеринарна медицина", която е част от регулираните професии и професионално направление "Ветеринарна медицина". Студентите ще получават образователно-квалификационна степен "магистър".
Структура и ресурси на новия факултет
Предвижда се Факултетът по ветеринарна медицина да бъде организиран в три катедри, съгласно изискванията на Закона за висшето образование. Университетът разполага с необходимата материално-техническа база, пригодена за провеждане на пълноценен учебен процес в предклиничните дисциплини, както и за провеждане на научноизследователска дейност.
Витанов подчерта, че Медицинският университет в Плевен е изграден с подходящи структури, правила и процедури за ефективното управление на учебната и научната дейност в новия факултет. Тези условия отговарят на стандартите и са съобразени с препоръките на Националната агенция за оценяване и акредитация.
Значение за регионалното развитие и науката
В България и Европейския съюз се наблюдава нарастваща нужда от квалифицирани ветеринарни специалисти, особено в сферите на животновъдството, хранителната безопасност, зоонозите и общественото здраве. Регионът на Плевен има традиции в селското стопанство и животновъдството, което прави откриването на факултета особено значимо за местната икономика.
Според заместник-министъра, новият факултет ще подпомогне аграрния сектор чрез осигуряване на добре подготвени кадри, отговарящи на нуждите на животновъдите и хранителната индустрия. Освен това ветеринарната медицина се развива бързо, като включва съвременни технологии като телемедицина, генетични изследвания и биотехнологии, в които факултетът може да играе водеща роля.
„Откриването на Факултет по ветеринарна медицина в Медицинския университет – Плевен ще бъде стратегическа стъпка, която ще подпомогне както академичното и научното развитие на университета, така и регионалната икономика, като осигури висококвалифицирани специалисти в тази важна област“, заяви Николай Витанов.