НСИ: София с най-висока средна работна заплата през първото тримесечие на 2025

Средната заплата в София достига 3 386 лева, като Пловдив и Хасково отчитат значително по-ниски стойности

НСИ: София с най-висока средна работна заплата през първото тримесечие на 2025
Снимка © БТА

София запазва водещата си позиция по размер на средната брутна месечна работна заплата в България през първото тримесечие на 2025 година, сочат последните данни на Националния статистически институт (НСИ). В столицата средното възнаграждение достига 3 386 лева, като това е най-високата стойност в страната.

В същия период в област Пловдив средната месечна работна заплата е 2 056 лева, което е с 18.8% по-ниско от средното за страната – 2 443 лева. Този показател поставя Пловдив на междинна позиция между водещите региони и тези с по-ниски доходи, като разликата спрямо столицата остава значителна.

Най-ниски заплати са регистрирани в област Хасково, където средното възнаграждение е едва 1 635 лева, което отново показва отчетливи регионални различия във възнагражденията.

Икономическа динамика в Пловдив

Въпреки отчетения ръст на заетостта в Пловдив с 1.8% в сравнение с края на 2024 г., средната брутна заплата леко намалява с 0.9% за същия период. Все пак, на годишна база се наблюдава значително увеличение на възнагражденията от над 10% както в частния, така и в обществения сектор. Това подчертава сложната динамика на пазара на труда в региона, където въпреки повече работни места доходите не се повишават пропорционално в краткосрочен план.

Регионални дисбаланси и бъдещи предизвикателства

Данните на НСИ ясно показват сериозните регионални различия в заплащането, които са един от ключовите проблеми на българската икономика. Столицата продължава да привлича по-високодоходни специалисти, докато други области остават значително изостанали по този показател.

Тази тенденция налага необходимостта от по-балансирана икономическа политика и стратегии за задържане на квалифицирани кадри извън София. Намаляването на разликите във възнагражденията между регионите би могло да допринесе за по-равномерно развитие и повишаване на жизнения стандарт на по-широк кръг от населението.

НСИ подчертава, че подобни различия в доходите представляват сериозно предизвикателство за устойчивото развитие на страната и изискват целенасочени усилия от страна на държавните и местни власти, както и от бизнеса.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини