Над 63 милиона евро инвестиции за трудова интеграция на младежи в Румъния

Проекти по Програмата за образование и заетост 2021-2027 ще предоставят обучение и подкрепа на 51 000 млади хора, включително NEETs

Снимка © БТА

Над 63 милиона евро са заделени по договори за проекти, насочени към подпомагане на трудовата интеграция на младите хора в Румъния, съобщи румънската агенция Аджерпрес, като цитира информация от Министерството на труда, семейството, младежта и социалната солидарност (МТСМС).

Инвестиции в професионално развитие и подкрепа за младежи

Според публикация на Министерството във Фейсбук агенцията по заетостта ще реализира конкретни мерки за обучение и интеграция на млади хора, съобразени с настъпилите икономически промени. Тези инициативи са част от Програмата за образование и заетост 2021-2027, чрез която се използват близо един милиард евро, предназначени за модернизиране на институциите и адаптиране към новите нужди на пазара на труда.

Целта е да се улесни достъпът на лица в неравностойно положение до работни места, както и да се подкрепят младите хора в професионалното обучение и насочването им към подходяща кариера.

Проекти и очаквана подкрепа

В момента 32 проекта на обща стойност над 63 милиона евро са в процес на договаряне по Приоритет 2. Този приоритет е насочен към предоставяне на приблизително 51 000 млади хора с персонализирана подкрепа. В рамките на проектите ще бъдат изградени младежки мрежи, предоставящи услуги като образование, обучение, консултиране, коучинг, наставничество и различни форми на обучение.

Особено внимание се обръща на категорията NEETs – млади хора, които в момента нито учат, нито работят. От министерството уточняват, че дейностите са целенасочени към тях, с цел да им се осигури реална възможност за включване на пазара на труда.

Приносът на инвестициите към намаляването на младежката безработица

Министър Симона Букура-Опреску изрази подкрепата си за тези мерки: „Младите хора са нашият потенциал за бъдещето. С тези инвестиции гарантираме, че нито един млад човек не е изоставен. Ние им предлагаме насоки, подкрепа и реални възможности за интегриране на пазара на труда чрез образование, обучение и консултиране, адаптирани към техните нужди и настоящите икономически реалности.“

По данни на Евростат младежката безработица в Румъния е спаднала значително – от 19,4% на 11% само в рамките на една година. Въпреки положителната тенденция обаче, според министъра трябва да се продължи с усилията, за да се създават все по-привлекателни работни места за младите хора.

Партньорства за успешно изпълнение

Проектите се реализират в сътрудничество с юридически лица, специализирани в младежки услуги, висши учебни заведения и организации, които работят за развитието на уменията на младите хора. Тези партньорства допринасят за ефективното изпълнение и разширяване на подкрепата към младото поколение.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини