Над 2100 бизнеса кандидатстват за 250 млн. лв. от програма за развитие 2021-2027
Проекти за модернизация и създаване на работни места в региони с въглищна индустрия до 15 май 2024 г.

Над 2100 проекта от малкия и среден бизнес в регионите с въглищна индустрия се състезават за финансови средства в размер на 250 млн. лева от Програма „Развитие на регионите" за периода 2021-2027 г., съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Тези средства са насочени към модернизация, повишаване на производителността и създаване на нови работни места в областите Перник, Кюстендил, Стара Загора и още 10 общини от Маришкия басейн.
Висок интерес към финансиране в приоритетна процедура
Крайният срок за подаване на проектни предложения по ключовата процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход" изтече на 15 май тази година. Тази процедура е част от Приоритет 4 „Справедлив преход" в рамките на Програма „Развитие на регионите" 2021–2027 г. и е насочена към подпомагане на предприятията в прехода им към по-чисти и устойчиви икономически модели.
Заявените над 2100 проектни предложения многократно надвишават четирикратно наличния бюджет от 250 млн. лева, което показва изключително висок интерес от страна на местния бизнес към възможностите за развитие и адаптиране. Управляващият орган на програмата посочва, че това е ясен знак за необходимостта от подобна подкрепа в засегнатите от енергийния преход региони.
Условия и цели на подкрепата
Минималният размер на безвъзмездното финансиране за едно проектно предложение е 50 000 лева. Максималното финансиране представлява до 500 000 лева за микро и малки предприятия и до 1 000 000 лева за средни предприятия, като сумите са съобразени с приложимите правила за минимална и държавна помощ.
Проектите, които ще бъдат финансирани, трябва да включват инвестиции в нови технологии, модернизация на дейността, повишаване на производителността и преструктуриране на бизнеса. В допълнение, те трябва да осигурят създаване на нови работни места и осигуряване на алтернативна заетост за потенциално засегнатите работници в регионите.
Следващи стъпки към подкрепа на местната икономика
Процесът по оценка на подадените предложения ще започне в най-кратък срок, като се отчита големият брой и разнообразие на проектите. Тази стъпка е от съществено значение за подпомагане на плавния преход към климатична неутралност и укрепване на икономическата устойчивост на засегнатите региони.
От МРРБ подчертават, че реалната подкрепа за малките и средни предприятия ще бъде ключов фактор за успешното преодоляване на промените в икономическата среда и за осигуряване на бъдещи възможности за развитие и заетост.