МЗХ облекчава подаването на заявления за подпомагане на земеделци от Кампания 2025
Премахват санкции за закъснения и дерогации за зеленчукови култури, улесняват се процедурите чрез пълномощници

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) облекчава условията и реда за подаване на заявления за подпомагане от земеделските стопани. Това става ясно от промените в Наредба №4, публикувани в днешния брой 39 на „Държавен вестник“ на 13 май.
Премахване на санкции и дерогации за зеленчукови култури
С новите изменения се отпада наложената до момента административна санкция от 1% за всеки ден закъснение при подаването на заявление за подпомагане, като максималният размер на санкцията не можеше да превишава 10% от полагащата се сума. Тази мярка цели да намали натиска върху стопаните и да им осигури повече гъвкавост при спазване на сроковете.
Освен това, за настоящата Кампания 2025 е въведена дерогация за земеделските производители на зеленчукови култури. Те няма да бъдат задължавани да представят документални доказателства за поливните площи, тъй като предстои облекчаване на разрешителните режими за ползване на вода за напояване. Предвижда се и съкращаване на срока за издаване на разрешителни за водовземане или използване на воден обект, които улесняват стопаните.
Подаване на заявления чрез пълномощници
Сред промените е включено и предложение, което постъпи по време на общественото обсъждане, свързано с намаляване на административната тежест при заявките, подадени чрез пълномощници. Тези пълномощници ще имат възможност да предават заявления за подпомагане в съответната общинска служба „Земеделие“, разположена на постоянния им адрес, което улеснява процедурите и ускорява административната обработка.
Подпомагане и статистика от Кампания 2025
Мерките са насочени към осигуряване на по-лесен и прозрачен процес за земеделските стопани при подаване на заявленията им. От началото на Кампания 2025 са получени над 50 000 заявления за подпомагане, като повече от 30 000 от тях вече са обработени успешно, информират от МЗХ.
Облекчаване на административната тежест
С всички тези промени Министерството на земеделието и храните цели не само да намали бюрократичната тежест върху фермерите, но и да увеличи шансовете за навременно кандидатстване, което е от ключово значение за осигуряването на финансова подкрепа в сферата на селското стопанство.