Министърката на труда на Куба подаде оставка след спорни изказвания за просяците

Марта Елена Фейто бе освободена заради липса на чувствителност при оценката на социалната реалност в условията на тежка икономическа криза

Министърката на труда на Куба подаде оставка след спорни изказвания за просяците
Снимка © Ramon Espinosa, БТА

Министърката на труда и социалното осигуряване на Куба, Марта Елена Фейто, подаде оставка след провокирала обществено недоволство декларация, в която отрече съществуването на просяци в страната. В условията на тежка икономическа криза на острова, Фейто заяви, че хората, които обикновено се смятат за просяци, всъщност са „преоблечени като просяци“.

Причини за оставката и реакции в страната

Фейто критично определи поведението на хората, търсещи стоки в кофите за отпадъци или работещи като миячи на стъкла на коли, обвинявайки ги, че се стремят към „лесен живот“. Тези изказвания предизвикаха остра реакция в кубинските държавни медии и цялата политическа сцена. В резултат министърката признала грешките си и подала оставка, като искането за това било разгледано от върховните органи на управляващата комунистическа партия и правителството.

Официалното оправдание за освобождаването й от поста беше „липса на обективност и чувствителност“ при оценката на реалната ситуация на уязвимите слоеве на населението.

Позицията на кубинското ръководство

Президентът Мигел Диас-Канел се намеси лично, за да овладее кризата, изразявайки критично отношение към изказванията на Фейто. В публикация в социалната мрежа „Екс“ той отбеляза, че „липсата на чувствителност в подхода към уязвимостта е силно съмнителна“. По-късно в парламента той уточни, че никой не бива да се държи арогантно и откъснато от житейската реалност на най-слабо защитените хора.

Диас-Канел подчерта, че хората, които понякога биват определяни като просяци, в действителност отразяват социалните неравенства и проблемите в страната.

Икономическата криза и растящата бедност

Куба преживява сериозен икономически спад, годишният растеж на икономиката през 2024 г. е отбелязан с отрицателно изменение от 1,1%, а в рамките на пет години икономиката е намаляла общо с 11%. Тези данни бяха публикувани от кубинското правителство и цитирани от Асошиейтед прес.

Причините за кризата се коренят в ниското ниво на местно производство, както и в затягането на търговското ембарго наложено от Съединените щати, особено при управлението на бившия американски президент Доналд Тръмп.

В официалните изказвания се избягва използването на думата „беден“, а се предпочитат термини като „уязвим“ и „скитник“ за описание на засегнатите социални групи. През миналата година около 189 000 семейства и 350 000 души са получили държавна социална помощ, според данни на кубинското правителство.

Социалните предизвикателства пред Куба

Силното влошаване на икономическата ситуация засилва социалните неравенства на острова, което подчертава необходимостта от по-чувствителен и обективен подход към уязвимите слоеве от обществото. Случаят с Марта Елена Фейто и последвалите реакции и напомнят колко е важна внимателната политическа комуникация и емпатията при управлението на социалните проблеми в Куба.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent