Министър Жечо Станков коментира ниското използване на договора с "Боташ"

Договорът с турската компания се използва едва на 11%, докато разходите надвишават 500 милиона лева

Министър Жечо Станков коментира ниското използване на договора с "Боташ"
Снимка © Никола Узунов, БТА

До момента от капацитета на договора с турската компания „Боташ“ е използван само 11%. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков на пресконференция в Рим. Той информира, че Комисията за противодействие на корупцията е извършила проверка в министерството, като са били изискани всички документи, свързани с договора.

Ниско използване на капацитета и големи разходи

Министър Станков разказа, че като бивш председател на парламентарната комисия, разследваща условията по договора с „Боташ“, е изготвил подробен доклад, който показва, че на практика България плаща ежедневно над един милион лева за този контракт. От началото на годината сумата се е повишила до над 1,05 милиона лева на ден поради индексация на цената.

„Това не прави договора по-успешен, напротив,“ подчерта министърът. „Огромна сума тежи много на българската енергетика.“ Той добави, че натрупаните фактури към настоящия момент надвишават 500 милиона лева, докато реално е използван само физически около 100 милиона лева от договорения капацитет.

Търсене на алтернативи и оптимизация

Във връзка с високите цени и ниската ефективност на настоящото споразумение, енергийният министър съобщи, че се разглеждат различни варианти за подобряване на условията по договора. Тези възможности включват закупуване на по-евтин природен газ, с цел да се неутрализира високата цена за пренос през „Боташ“.

„Търсим всички възможни алтернативи, за да намалим финансовото бреме върху системата и да върнем конкурентоспособността на енергийния сектор,“ подчерта Жечо Станков пред Българската национална телевизия.

Прозрачност и правна проверка

Миналата седмица служители на Комисията за противодействие на корупцията са извършили проверка в министерството на енергетиката и са изискали всички документи, свързани с договора с „Боташ“. Това показва намерението за пълна прозрачност и евентуално установяване на нередности при сключването и изпълнението на споразумението.

Докладът, изготвен от бившия председател на парламентарната комисия, предлага обстойна оценка на финансовите и оперативните аспекти на договора, което ще послужи като основа за бъдещи решения и действия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent