Министерството на земеделието отпуска 11,7 млн. евро за залесяване и възстановяване
Финансиране за устойчиво управление на горите и подобряване на екологичното състояние на териториите до октомври 2025 г.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) стартира прием на заявления за финансова подкрепа по интервенция „Залесяване и възобновяване“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Бюджетът по процедурата възлиза на 11,7 милиона евро, като целта е да се подпомогне увеличаването на горските площи и подобряването на екологичното състояние на земеделските и горските територии в страната.
Финансовата подкрепа и нейното предназначение
Интервенцията има за задача да регулира хидроложкия цикъл и да засили биологичното разнообразие. От МЗХ посочват, че залесяването и възстановяването ще допринесат за по-ефективно поглъщане и складиране на въглерод, както и за защита срещу ерозия на почвите и опустиняване. Подпомагат се процеси, свързани с устойчиво стопанисване на горските и земеделски ресурси, което има потенциал да подобри екологичните условия както за природата, така и за земеделското производство.
Кой може да кандидатства и какви разходи се покриват
Право на участие имат собственици на земеделски земи, неземеделски терени и гори, включително физически и юридически лица, еднолични търговци, горски сдружения, местни поделения на вероизповедания, общини и държавни предприятия по Закона за горите. Безвъзмездната помощ се предоставя за изготвяне на технологичен план за залесяване или възстановяване, а също и за реалното провеждане на залесителни дейности.
Тези дейности включват подготовка на почвата, закупуване и временно съхранение на залесителен материал, трудови разходи при залесяване, ограждане, превантивни мерки срещу вредители и болести, както и транспортни разходи. Максималният размер на финансиране за едно заявление е до 800 000 евро, а за държавните предприятия — до 7 милиона евро.
Приоритети и срокове за кандидатстване
Предимство ще имат залесявания на терени, които са подложени на ерозия, както и на тези с по-силно увреден горски потенциал. Също така се отдава приоритет на залесяването с местни дървесни и храстови видове. Приемът на заявления ще продължи до 3 октомври 2025 г. и ще се осъществява изцяло по електронен път чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).
Допълнителна информация и инициативи за възстановяване на горите
В рамките на тазгодишната Седмица на гората, провела се през април, бяха проведени залесявания на опожарени горски територии. Заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев отбеляза, че още през предходната година е организирана инвентаризация на опожарените площи и са предприети незабавни мерки за тяхното възстановяване.
Тези действия подчертават ангажимента на ведомството към устойчиво управление на горските ресурси и борбата с негативните последици от пожари и други природни бедствия.