Кипър и ЕС обсъдиха зелени стратегии и инвестиции в Никозия

Срещата на върха фокусира върху климатична устойчивост, водна инфраструктура и зелени технологии с инвестиции от 60 млн. евро

Кипър и ЕС обсъдиха зелени стратегии и инвестиции в Никозия
Снимка © БТА

В Никозия се проведе среща на върха на Зелената програма за Кипър, на която представители на кипърското правителство и Европейския съюз обсъдиха ключови въпроси, свързани с климатичната устойчивост, водната инфраструктура и мобилността с ниски емисии. Целта на събитието бе да се дефинират национални и общоевропейски стратегии за зелен преход, предаде кипърската агенция КНА за БТА.

Нови инвестиции и стратегически проекти на Кипър

Кипърският министър на земеделието, развитието на селските райони и околната среда Мария Панайоту представи в своя говор на конференцията инвестиционна програма в размер на 60 милиона евро. Тя е част от Общата селскостопанска политика (ОСП) и има за задача да подпомогне адаптацията на селското стопанство към изменящите се климатични условия чрез модернизиране на инфраструктурата и въвеждане на нови технологии в първичния сектор.

Министър Панайоту уточни, че тази нова инициатива, в комбинация с вече съществуващите субсидии, може да покрие до 50% от необходимите инфраструктурни инвестиции. Тя допълни, че 30% от бюджета на министерството са заделени за проекти, свързани с водния сектор, като част от дългосрочна стратегическа визия.

Сред конкретните мерки са осигуряването на 3 милиона евро за мобилни инсталации за обезсоляване, които се очаква да бъдат въведени в експлоатация през юни с техническа помощ от Обединените арабски емирства. Отделно са планирани 8 милиона евро за намаляване на водните загуби в мрежите на местните общности. Освен това се проучва нов модел на ценообразуване, който да отразява реалните разходи и стойността на водата.

Панайоту акцентира, че стратегията на министерството опира на четири основни стълба – технологии, инфраструктура, образование и финансиране. По нейните думи, общият обем на субсидиите от ОСП за устойчиво и климатично адаптирано селско стопанство възлиза на 454 милиона евро, като са предвидени до 80% финансиране за проекти, насочени към икономия на вода и иновативни инвестиции.

Състоянието на Средиземноморието и перспективи за възстановяване

Еврокомисарят по околната среда, океаните и рибарството Костас Кадис сподели пред участниците в срещата на върха тревогите си относно уязвимостта на Средиземноморския регион към изменението на климата и влиянието на човешката дейност. Той подчерта, че регионът се затопля с над 20% по-бързо от световния среден темп, като в някои прогнози стойностите могат да достигнат до 180% увеличение.

Кадис посочи, че Средиземно море е дом на над 17 000 морски вида, от които много са ендемични. Високите температури, повишената киселинност на водите и покачването на морското равнище вече водят до загуба на биоразнообразие, разпространение на инвазивни видове и нарушаване на местните екосистеми.

Освен природните фактори, еврокомисарят отбеляза и значимия човешки отпечатък – на замърсяването с пластмаси, урбанизацията и деградацията на местообитанията. Според оценки на ООН всеки ден в Средиземно море попадат повече от 730 тона пластмасови отпадъци.

Кадис призова за координирани действия, основани на научни доказателства, и за по-задълбочено регионално сътрудничество. Той представи и предстоящото стартиране на Океанския пакт на ЕС, който ще бъде обявен на конференцията на ООН за океаните в Ница. Тази стратегическа инициатива има за цел да насърчи устойчивото управление на морските ресурси и иновативни практики с особен акцент върху Средиземноморието.

Новаторски подходи за устойчиво бъдеще

  • Инвестиции в модерни водни технологии и обезсоляване
  • Въвеждане на нови модели за ценообразуване на водата
  • Подкрепа за селско стопанство, устойчиво към климатични промени
  • Създаване на регионална координация за опазване на биологичното разнообразие
  • Прилагане на иновации чрез европейски океански пакт

Проведената среща на върха демонстрира ангажимента на Кипър и Европейския съюз да работят заедно в посока зелена и устойчива трансформация както на регионално, така и на национално ниво, със специално внимание върху опазването на Средиземноморието и адаптацията към изменението на климата.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини