Германската икономика среща риск от застой заради митническите бариери
Доклад на "Бундесбанк" посочва слаб растеж и опасения от нови мита от САЩ, които застрашават износа и инвестициите

Германската икономика е на прага на нов застой през пролетта, показва месечният доклад на централната банка „Бундесбанк“, публикуван днес. Според данните, икономическото производство през второто тримесечие вероятно е останало почти без промяна, след като през първите три месеца на годината ръст от 0,4% бе осигурен от по-силното индустриално производство и увеличения износ в очакване на по-високите мита от Съединените щати.
Икономическа перспектива и влиянието на митническите бариери
В доклада се посочва, че основната икономическа тенденция в Германия остава слаба, въпреки че някои индикатори за бизнес климата дават признаци на подобрение. Индексът на мюнхенския институт „Ифо“, който измерва нагласите към икономическото развитие, показва лек подем, който експертите обясняват с очакваните инвестиции от новото германско правителство.
Все пак ефектът от тези инвестиции върху икономиката ще се усети с известно забавяне. Междувременно германската експортна индустрия остава изложена на сериозни рискове от страна на митническата политика на САЩ. Доналд Тръмп предупреди, че ако не бъде постигнато споразумение, от 1 август ще влязат в сила допълнителни мита в размер на 30% върху вносните стоки от ЕС.
Това решение би представлявало „значителен низходящ риск“ за германската икономика, предупреждават от „Бундесбанк“. Президентът на централната банка Йоахим Нагел отбеляза, че митническата несигурност вече вреди на икономическото развитие и изтъкна, че целта на ЕС трябва да бъде постигането на бързо споразумение със САЩ, но „не на всяка цена“.
Ограничения в инвестициите и слабо потребление
Докладът на „Бундесбанк“ подчертава и други проблеми в германската икономика. Ниското използване на производствените мощности продължава да ограничава желанието на предприятията за нови инвестиции. Освен това, частното потребление през второто тримесечие остава слабо, което допълнително забавя икономическия растеж.
Големи затруднения се наблюдават и в строителния сектор, който според експертите на централната банка вероятно ще допринесе значително отрицателно за общия икономически резултат. Това допълнително усилва риска от забавяне на германската икономика, която се намира в напрегната ситуация на фона на външни и вътрешни предизвикателства.
Предизвикателства и перспективи за развитие
В краткосрочен план, въпреки лошите икономически сигнали, базирани на производството и износа, подобрените бизнес нагласи и правителствените инвестиции предлагат възможности за стабилизиране и възраждане на растежа. Анализаторите обаче предупреждават, че за да се случи това, е необходимо преодоляване на външнополитическите пречки и активизиране на вътрешния пазар чрез стимулиране на потреблението и инвестициите.
Позицията на „Бундесбанк“ и коментарите на нейния президент Йоахим Нагел ясно показват, че митническите търкания между ЕС и САЩ остават ключов риск за икономическото бъдеще на Германия. Оттам зависи доколко страната ще успее да избегне задълбочаване на забавянето и да запази своята водеща роля в европейската икономика.