Георги Тахов и Абас Джабр Ал-Малики подписаха меморандум за земеделско сътрудничество
Споразумението създава рамка за търговия и научен обмен в аграрния сектор между България и Ирак

Министърът на земеделието и храните на България Георги Тахов и иракският му колега Абас Джабр Ал-Малики подписаха Меморандум за разбирателство за засилване на сътрудничеството в областта на земеделието и храните. Документът бе подписан в Министерството на земеделието в София по време на официалното посещение на министър Ал-Малики в България от 2 до 6 юни 2025 г., съобщиха от ведомството.
Цели и значение на сътрудничеството
Подписаният Меморандум има за цел да установи рамка за по-активно партньорство между двете страни чрез обмен на знания, научни и технически постижения. Споразумението също така ще стимулира търговията със селскостопански и хранителни продукти и ще улесни реализирането на съвместни проекти в области от взаимен интерес.
Министър Тахов подчерта, че има сериозен потенциал за развитие на сътрудничеството, особено с оглед на иракския пазар, който е важен за българските земеделски производители и преработватели. „Стокообменът със селскостопански и хранителни стоки е сравнително нисък и не отговаря на потенциала на нашите страни“, заяви той. Тахов допълни, че България може да предложи качествени и безопасни хранителни продукти, както и живи животни, отглеждани при съответствие с международните здравни и етични стандарти.
От своя страна министър Ал-Малики посочи, че „България и Ирак са свързани с много добри традиционни контакти“, които според него притежават голям потенциал за развитие чрез подписването на Меморандума. Той подчерта, че логистичните условия позволяват доставките да се осъществяват в рамките на до два дни.
Механизми за реализация и двустранна търговия
В рамките на срещата министрите се договориха да създадат експертни групи, водени от заместник-министри от всяка страна. Тези групи ще се събират на всеки три месеца, за да обсъждат актуални въпроси, свързани с двустранното сътрудничество и предоставянето на взаимна помощ.
По отношение на търговията, българо-иракските отношения в земеделския сектор се отличават с положително търговско салдо за България. През 2024 г. износът на селскостопански продукти от България за Ирак е достигнал 137,7 милиона щатски долара, което е ръст от близо 28% спрямо 2023 г. Основната износна стока е слънчогледовото масло. Сред другите значими продукти се открояват кокошите яйца за инкубиране, жив едър рогат добитък, суровини за хранително-вкусовата промишленост и хлебни изделия.
Вносът от Ирак в страната остава минимален – около 1,3 милиона щатски долара, предимно трюфели и замразени гъби.
Перспективи за развитие на научното и технологично сътрудничество
Министър Тахов акцентира и върху възможностите за съвместна работа в областта на селскостопанската наука, дигитализацията, адаптацията към климатичните промени и управлението на водните ресурси. Той предложи засилване на институционалните връзки между научноизследователските центрове на двете страни, както и участие в двустранни семинари.
Напомняйки за предходните инициативи, през февруари 2025 г. министър Тахов и посланикът на Ирак Лина Омар обсъдиха възможностите за насърчаване на двустранната търговия и инвестициите с акцент на обмена на селскостопански и хранителни продукти. Тогава бе подчертана успешната реализация на процедурите за износ на български продукти в Ирак и потенциалът за развитие на научно-техническото сътрудничество в области като напояването и хидромелиорациите.
Подобряване на българо-иракските земеделски отношения
Подписването на Меморандума бележи важна стъпка към затвърждаване и разширяване на партньорството между България и Ирак в аграрния сектор. Очаква се новото споразумение да спомогне за увеличаване на търговския обмен, модернизация на селскостопанските технологии и по-ефективно използване на природните ресурси, като по този начин българските производители получат достъп до нови пазари и възможности за развитие.