Франсоа Байру предлага премахване на два празнични дни за намаляване на дефицита
Инициативата цели да свие бюджетния дефицит и да повиши разходите за отбрана, предизвиквайки дебат и в други европейски страни

Френският премиер Франсоа Байру предложи намаляване на броя на официалните празнични дни с два, с цел намаляване на бюджетния дефицит на страната. Тази мярка бе предложена в контекста на необходимостта от свиване на дефицита и увеличаване на разходите за отбрана, каквито тенденции се наблюдават и в други европейски държави, включително Нидерландия. Анализ на възможните последици от подобна мярка за нидерландската икономика публикува Александър Лиу в сайта "Ню".
Предложението на Франсоа Байру и реакциите към него
Френският премиер се стреми да намали бюджетния дефицит с около 44 милиарда евро, за да отговори на европейските изисквания. Освен други мерки, той предлага премахването на два празнични дни, като един от тях е почивният Велики понеделник. Тази инициатива предизвика множество критики както в страната, така и извън нея.
В същото време Франция трябва да увеличи разходите си за отбрана, следвайки ангажиментите, договорени на срещата на върха на НАТО в Хага. Идеята за премахване на празнични дни не е нова в Европа – например Дания вече отменя празника Store Bededag от 2024 г. като част от усилията си да посрещне актуалните предизвикателства.
Възможни последици за Нидерландия и мнение на експерти
В Нидерландия не се наблюдават широки дискусии за намаляване на официалните празнични дни, докато във Франция подобна мярка предизвиква сериозен дебат. Адвокатът по трудово право Сузане Мейерс подчертава, че в закона няма гаранция за автоматично почиване на празници – това се регулира от колективните трудови договори. Тя коментира, че премахването на празничен ден би донесло икономически ползи за работодателите, тъй като няма да се налага да предоставят почивка, но подобна мярка едва ли ще бъде популярна на фона на настоящия затегнат трудов пазар в Нидерландия.
Саксия Бауманс, директор на научното бюро "Де Бурхт", посочва, че в сравнение с други страни в Европа Нидерландия има относително малко официални празници, а дебатът се води основно около Деня на освобождението на 5 май и дали да бъде годишен празник. Подобно на Франция, където премахването на Деня на освобождението на 8 май също е част от предложения план.
Икономически аспекти на намаляването на празничните дни
Експертите са на мнение, че допълнителен работен ден увеличава икономическата продуктивност, но ефектът варира в зависимост от сектора. Бауманс обяснява, че в публичния сектор, например в здравеопазването, работа по празници е обичайна и служителите получават допълнително заплащане, което оскъпява операциите. Това може да ограничи потенциалните икономически ползи от премахването на почивните дни в такива области.
Главният икономист на банка ING, Берт Колайн, подчертава, че наличието на повече работни дни обикновено води до леко повишение на БВП. Той цитира проучване на Европейската централна банка от 2004 г., според което един допълнителен работен ден е довел до увеличение на БВП с около 0,1%. Примерът с отбелязването на 70-годишнината на кралица Елизабет в Обединеното кралство през 2022 г. също показва, че намаляването на празничните дни с два е довело до ръст на икономиката с около 0,2%.
Въпреки този потенциален икономически ефект, Колайн подчертава, че в Нидерландия прогнозираният растеж от 1,6% прави добавката от 0,2% сравнително малка. Той посочва, че в периода на нарастващи разходи за отбрана дискусията за икономическите мерки тепърва започва, докато във Франция тя е по-остра поради сериозния бюджетен дефицит.
Отражението на историческите особености върху празничните дни
Историята на трудовите празници в Нидерландия показва влиянието на културните и политическите условия върху официалните почивни дни. Според учените, Денят на труда (1 май), който е празник в много западноевропейски страни, не е официален празник в Нидерландия поради различни исторически и религиозни фактори. В страна с калвинистка традиция, вместо това се е въвел Денят на кралицата, за да се избегнат политически конфликти и разделения.
Така историческите решения и настоящите икономически и социални условия правят идеята за намаляване на празничните дни по-ориентирана спрямо националните особености и нужди.