Франция призовава за спешна подкрепа на химическата и стоманодобивната промишленост
Париж настоява ЕК да предприеме незабавни мерки за индустриалните сектори, изпитващи екзистенциална криза

Франция изрази днес сериозна загриженост по отношение на липсата на адекватна реакция от страна на Европейската комисия (ЕК) за защита на стоманодобивната и химическата промишленост в Европа. Според френските власти двата сектора са в "екзистенциална криза" и изискват незабавни и мащабни мерки, подобни на тези, предприети по време на финансовата криза, свързана с високорисковите ипотечни кредити.
Франция настоява за бързи и конкретни действия
Министерството на икономиката и финансите в Париж обяви, че френският делегиран министър на индустрията и енергетиката Марк Ферачи ще проведе в понеделник видеоконферентна среща със свои европейски колеги. Тя е част от усилията на новоучредения "Алианс на тежката промишленост", чиято цел е да обедини и засили индустриалните сектори в условията на конкурентен натиск и екологичен преход.
Франция иска да окаже натиск върху Брюксел за обявяването на конкретен план за подкрепа на химическата промишленост, който се очаква тази седмица. От Министерството на икономиката изразяват опасения, че предложеният от ЕК план може да се ограничи само с идеи и препоръки, докато секторът настоява за незабавни действия.
„Химическата промишленост преживява екзистенциална криза, сравнима с кризата на високорисковите ипотечни кредити в финансовия сектор“, заяви източник от ведомството, допълвайки че в деня на фалита на Lehman Brothers не е имало лукс да се отлага реакцията. „За промишлеността е необходима същата бърза реакция, каквато бе за спасяването на банките“.
Сред предложенията на Франция е въвеждането на държавна помощ за модернизация на химическата индустрия в Европа, която да помага за по-ефективно и устойчиво производство.
Кризата в стоманодобивния сектор и необходимостта от защита
Подобна критика отправя Париж и към несигурното бъдеще на стоманодобивната индустрия, като изразява недоволство от липсата на конкретни мерки след обявените от ЕК през март планове за защита. Особено тревожно е положението на инвестициите на стоманодобивния гигант ArcelorMittal във Франция, както и перспективите за цялостната промишленост на стомана в Европа.
От 2022 година насам европейските производители са изправени пред редица проблеми – високи цени на енергията, конкуренция от евтина продукция, особено заради свръхкапацитета на китайските производители, което води до отлагане на необходимите инвестиции за декарбонизация на процесите.
Френското Министерство настоява европейските планове да предвидят реално ограничаване на вноса на стомана в ЕС, но изразява съмнения, че това ще бъде приложено ефективно. От началото на годината в Европа вече са затворени пет доменни пещи и равен брой нефтохимически инсталации, които са основни за химическата промишленост.
Настоящи предизвикателства и международна конкуренция
Основните предизвикателства пред двата ключови индустриални сектора в Европа включват не само икономически и енергийни трудности, но и належаща необходимост от зелен преход. В същото време е ясно, че наложената от държавите подкрепа и индустриална политика трябва да са адекватни и навременни, за да предотвратят размествания, които могат да доведат до трайна загуба на производствени капацитети и работни места в Европа.
Франция е категорична, че без конкретни и спешни действия кризата може да се задълбочи, застрашавайки стратегическия промишлен сектор, който е важен както за националната, така и за европейската икономика.