Финансовите лидери на Г-20 подчертават независимостта на централните банки

В общо комюнике финансовите ръководители акцентираха на стабилността и необходимите реформи в международната търговия

Финансовите лидери на Г-20 подчертават независимостта на централните банки
Снимка © Nardus Engelbrecht, БТА

Финансовите лидери на страните от Г-20 подчертаха ключовата роля на независимостта на централните банки в първото си съвместно комюнике след поемането на председателството от Южна Африка през ноември. Декларацията бе публикувана в момент на засилени критики от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, което отбелязва важна позиция на международната общност по отношение на централната банкова политика.

Позицията на финансовите лидери и вътрешните противоречия в САЩ

В комюникето финансовите ръководители акцентират върху необходимостта от запазване на независимостта на централните банки като основен инструмент за осигуряване на стабилност и предвидимост в икономиката. Този призив идва след като Доналд Тръмп отново отправи критики към Джером Пауъл, като го определи в социалната мрежа Truth Social като едно от „най-лошите ми назначения“ и настоя за рязко понижение на основните лихвени проценти с повече от 3 пункта.

Финансовият министър на САЩ Скот Бесънт не присъства на срещата на Г-20, като вместо него участва заместник-министърът по международните въпроси Майкъл Каплан. Независимо от вътрешните политически разминавания, САЩ потвърдиха своята ангажираност към формата и подписаха общото комюнике, както заяви еврокомисарят по икономическите въпроси Валдис Домбровскис.

Ключови теми и напрежения в международния диалог

Обсъжданията в Дърбан, Южна Африка – първата африканска държава, председателстваща Г-20 – бяха концентрирани върху важността на многостранната търговска система, основана на правила. Финансовите ръководители подчертаха нуждата от реформи в Световната търговска организация (СТО), която играе съществена роля за проясняване и напредък в търговските въпроси.

В контекста на ескалацията на търговското напрежение, породено от заплахите на Доналд Тръмп за налагане на допълнителни мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август, участниците във форума потвърдиха важността от координация и многостранен диалог. Валдис Домбровскис добави, че вниманието е насочено и към глобалното данъчно облагане и поддържането на справедливи международни икономически правила.

Политически ефекти и бъдещи стъпки

Републиканският сенатор Марко Рубио бойкотира срещата на външните министри на Г-20 в знак на протест срещу въпросите, свързани със ситуацията на бели фермери в Южна Африка, което подчертава отделни напрежения в отношенията между страните в рамките на групата.

Предстои САЩ да поемат председателството на Г-20 след срещата на върха в Йоханесбург на 22 и 23 ноември, при което остава неясно дали Доналд Тръмп ще присъства. Това събитие ще бъде критичен момент за бъдещето на международната финансова политика и търговските отношения между големите световни икономики.

Глобалният икономически диалог продължава

Форумът на Г-20 и за в бъдеще ще играе значима роля в координацията на усилията за справяне с глобалните икономически предизвикателства, като подчертава значението на сътрудничеството между централните банки и държавните институции. Независимостта на финансовите институции и модернизацията на международните търговски механизми остават сред основните приоритети на глобалната икономическа общност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent