Фалитите в Япония през април 2025 достигнаха 11-годишен връх

Секторите услуги, ресторантьорство и строителство са най-засегнати, а недостигът на персонал и инфлацията утежняват положението

Фалитите в Япония през април 2025 достигнаха 11-годишен връх
Снимка © Hiro Komae, БТА

Корпоративните фалити в Япония през април 2025 г. достигнаха най-високото ниво за месеца от 11 години насам, като броят им се увеличи с 5,7% спрямо същия месец на предходната година, достигайки 828 фирми. Това се дължи основно на трудности, свързани с недостига на работна ръка и покачващите се цени, сочи проучване на консултантската компания Tokyo Shoko Research, цитирана от агенция Киодо и в. „Джапан таймс“.

Основни тенденции и причини за увеличените фалити в Япония

Фалитите в Япония включват само компании с задължения над 10 млн. йени (около 68 400 долара). От общия брой най-засегнати са секторите услуги и ресторантьорство с 292 фирми – с 10,6% повече спрямо миналата година. Следват строителният сектор с 152 фалита и търговията на дребно със 106 случая.

Особено тревожни са фалитите, причинени от недостига на персонал – те са 36 през април, което е рекорд за този месец от 2013 г. насам. Друг проблем са банкрутите, свързани с повишените разходи покрай инфлацията, които са 56.

Специалист от Tokyo Shoko Research подчерта предизвикателствата, пред които са изправени малките и средните предприятия, които не успяват да увеличават заплатите в съответствие с възнагражденията в големите компании. Това затруднява привличането и задържането на персонал, което се отразява негативно на бизнеса им.

Икономическата среда в страната се усложнява още повече от свиването на брутния вътрешен продукт с 0,7% през първото тримесечие на 2025 г. спрямо същия период на предходната година. Това е първият икономически спад от началото на 2024 г. насам и се дължи на слабото вътрешно потребление и намаления износ, които показват загуба на външен пазарен импулс.

Сравнителна перспектива: Европа и България

На континентално ниво Евростат отчита, че през първото тримесечие на 2025 г. фалитите в повечето сектори на европейската икономика са нараснали спрямо последното тримесечие на 2024 г. Най-значителен ръст се наблюдава в хотелския и ресторантьорския сектор, както и в областите на информация, комуникации, образование и социални услуги. В строителството и транспорта, напротив, фалитите са намалели.

Най-голямо увеличение на обявените фалити за този период има в Гърция (35,9%), Швеция (22,7%) и Естония (20,4%). Обратната тенденция – значително намаляване – е регистрирана в Кипър, Малта и Латвия. В България през аналогичния период компаниите, подали декларации за несъстоятелност, са намалели с 5,9% спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г.

В Австрия фалитите нараснаха с 3,94% спрямо същия период на миналата година и засягат сходни сектори с Япония – търговия на дребно, строителство и ресторантьорство. Общо са регистрирани 1134 случая на корпоративна несъстоятелност, а при включване на отказите за обявяване в несъстоятелност поради липса на активи броят се увеличава до 1995, което е с 20% повече от предходната година.

Фалитите и тенденциите в България

На национално ниво през първото тримесечие на 2025 г. 1091 фирми в България са влезли в процедура по несъстоятелност, включително тези, които вече са обявени в несъстоятелност. Това е спад с 6,4% спрямо последното тримесечие на 2024 г., но увеличение с 10% спрямо същия период на 2024 г., съобщава Националният статистически институт (НСИ).

Най-засегнатият сектор през този период е „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“, където попадат 88,5% от фалиралите дружества.

Прогнозите на експертите на „Алианц Трейд“ сочат, че броят на фирмите, които ще обявят несъстоятелност, ще нарасне с около 2% както през 2025 г., така и през 2026 г. Въпреки че това е под световния среден ръст, който се очаква да достигне 6% и 3% в съответните години, тенденцията е тревожна в контекста на предкризисните нива преди пандемията от COVID-19.

Експертите подчертават, че спецификите на българското законодателство и дългите процедури за обявяване в несъстоятелност изискват наблюдение на тенденциите с внимание. Увеличават се проблемните сектори и сроковете за погасяване на задълженията, особено в транспортния сектор, строителството, земеделието и месната индустрия.

Сред основните фактори, затрудняващи бизнеса, са междуфирмената задлъжнялост и инфлацията, които водят до забавяне на плащанията и усложняват оцеляването на компаниите. В същото време компаниите все по-често сключват споразумения за разсрочване на данъчните си задължения или предприемат реформи, за да намалят натиска върху ликвидността си.

Глобални перспективи и рискове за работни места

Очакванията за повишаване на фалитите в световен мащаб през 2025 г. носят риск от загуба на около 2,3 милиона работни места, алармират анализаторите. Тази динамика повишава значението на мерките за подкрепа на икономическата стабилност и трудовия пазар както в Япония, така и на международно ниво.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини